Cesta za duhou - Výstava děl autorů s roztroušenou sklerózou

Desítky obrazů, fotografií a rukodělných výrobků od pacientů s roztroušenou sklerózou jsou od 5. října k vidění v Knihovně Matěje Josefa Sychry ve Žďáru nad Sázavou. Výstavu s názvem Cesta za duhou organizuje místní pacientská organizace ROSKA ve spolupráci s Nadačním fondem IMPULS.

21. 10. 2023 Vanda Benetinová

Desítky obrazů, fotografií a rukodělných výrobků od pacientů s roztroušenou sklerózou jsou až do konce října k vidění v Knihovně Matěje Josefa Sychry ve Žďáru nad Sázavou. Výstavu s názvem Cesta za duhou organizuje místní pacientská organizace ROSKA ve spolupráci s Nadačním fondem IMPULS. Pacientům umělecká činnost pomáhá vyrovnat se s nemocí, která se projevuje poruchami zraku či problémy s koordinací pohybu a často ji provází únava, úzkost nebo deprese. V Česku roztroušenou sklerózou trpí přes 22 000 lidí.

„Lidé s RS statečně bojují se svou nevyléčitelnou nemocí, snaží se žít stejně jako zdraví. K tomu všemu pomáhá nejenom léčba, ale i tvoření. Pacienti malují, fotí, modelují a svá díla každoročně představují na výstavě Cesta za duhou. Ta se letos poprvé koná mimo Prahu – 21. ročník hostí právě Žďár nad Sázavou. Umělecká díla pacientů zde budou k vidění do konce října,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. „Dlouhodobě se snažíme rozšířit povědomí o roztroušené skleróze a pacientům ukázat, že na svou nemoc nejsou sami. Ani nevyléčitelná nemoc není důvod k tomu, abychom si život neužívali plnými doušky. Důkazem toho jsou lidé, kteří se nevzdávají a s nemocí se rvou. Mnohým z nich v tom pomáhá právě svět umění.“

Pacienti s roztroušenou sklerózou vystavují svá díla už od roku 2001. Autorů stále přibývá a jejich činnost je pestrá – na výstavách představují nejenom kresby, malby a fotografie, ale i keramiku nebo šperky. „Výstava je plná optimismu, naděje a inspirace pro ostatní,“ říká Kateřina Bémová. Její letošní ročník je výjimečný tím, že se vůbec poprvé koná mimo Prahu. Ve Žďáru nad Sázavou naváže na mezinárodní putovní výstavu Roztroušená krása.

„Jsme moc rádi, že nám podařilo do Žďáru dostat obě výstavy. Nemocných s roztroušenou sklerózou mezi námi žije spousta a mnohdy o nich ani nevíme. Proto je důležité na tuto nemoc upozorňovat,“ zdůrazňuje Ivo Veselý ze sdružení ROSKA Žďár nad Sázavou, který je s pacientskou organizací propojen přes tchyni, jež se s RS také léčila. „S manželkou jsme se rozhodli navázat na její činnost a sdružení jsme po ní převzali. Roztroušenou sklerózu má navíc i sestra mé ženy – o to větší smysl má naše práce,“ vysvětluje Ivo Veselý.

Výstavy či akce podobného typu jsou podle něj velmi důležité, kromě osvěty totiž ukazují, že i s RS lze žít naplno. Umělecká díla pacientů si budou moci návštěvníci ve Žďáru nad Sázavou prohlédnout v Knihovně Matěje Josefa Sychry, kde se také 12. října uskutečnila slavnostní vernisáž, na kterou kromě organizátorů dorazili i pacienti s roztroušenou sklerózou. „Výstava bude otevřená až do konce října – denně kromě neděle. K vidění na ní budou i vítězné obrázky dětí ze soutěže Rozsviťme Českou republiku, které malují na podporu nemocných,“ doplňuje Dana Licková, vedoucí služeb knihovny.

„Díky těmto setkáním, mimo pravidelné kontroly v RS centru, můžeme pacienty poznat i jinak, a i to nás dokáže posouvat dál a inspirovat.“ poznamenala ve svém úvodním slovu MUDr. Iva Šrotová, Ph.D., lékařka z Neurologické kliniky LF MU a FN Brno z Centra pro léčbu demyelinizačních onemocnění.

„Spoznať komunitu ľudí s roztrúsenou sklerózou bola pre mňa nová skúsenosť. Teším sa, že to bolo práve pri takej príjemnej príležitosti, akou je vernisáž, a mohla som zakúsiť rodinnú atmosféru, ktorú tam vytvorili. Verím, že aj pripravené workshopy prispeli k tomu, aby sa každý cítil dobre a táto komunita sa mohla ďalej rozvíjať.“ dodává Anna Jurčáková, studentka posledního ročníku všeobecného lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.