Kreativní a kritické myšlení pro řešení profesních otázek a problémů (dvoudenní workshop v EN)

Kurz Kreativní a kritické myšlení pro řešení profesních otázek a problémů je dvoubloková série workshopů, jejichž cílem je rozšířit a zlepšit repertoár kritických a tvůrčích dovedností, strategií a technik pracovníků Masarykovy univerzity. Nabízí praktické zkušenosti a praktický vhled do řešení situací profesního charakteru, které mají otevřená řešení.

26. 4. 2024

Blok kritického myšlení je zaměřen na práci s informacemi a zabývá se třemi aspekty: (a) sebeřízením, kde je představeno vyvažování kvality pracovního výkonu a osobní pohody ve vztahu k informacím kolem nás; (b) komunikací, kde se diskutuje o vhodné volbě komunikačních prostředků; a (c) informacemi samotnými, kde se analyzuje validita argumentů a kvalita informací při hledání možností rozhodování na základě informací.

Druhý blok se zabývá čtyřmi prvky tvořivosti, a to tvořivým potenciálem, tvořivými procesy, tvořivými situacemi a překážkami tvořivosti.

Tento prakticky zaměřený kurz je organizován na základě skupinových a individuálních úkolů, řešení problémů, diskusí a debatních aktivit a zapojí své účastníky do poutavých, zážitkových situací, které jim poskytnou příležitost vyzkoušet si, reflektovat a lépe pochopit vlastní silné a slabé stránky kritického a tvůrčího myšlení.

Libor Štěpánek
Libor Štěpánek je odborným asistentem, vyučujícím anglického jazyka a ředitelem Centra jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity. Věnuje se také výzkumu, vedení a školení učitelů a je autorem materiálů, online kurzů a publikací. Jeho všestranný interdisciplinární styl práce vychází z jeho formálního akademického vzdělání a neformální pedagogické a manažerské činnosti. Od roku 2015 působí jako ředitel největšího jazykového centra v České republice, kde vytvořil komplexní program řízení kvality a program kontinuálního profesního rozvoje jeho pracovníků. Jako expert na výuku a vzdělávání v Evropském univerzitním institutu v italské Florencii a konzultant pro vedení univerzit Libor podporuje úzkou spolupráci výzkumných, výukových a administrativních procesů na univerzitách a podporuje autonomii práce založenou na osobní profesní odpovědnosti.

Kurz je veden v anglickém jazyce.