Fakulta ocení nejen váš jednorázový výkon, ale také vynaložené úsilí během celé střední školy

Proč si Klára Menšíková vybrala MUNI? A proč Lékařskou fakultu? Klára je studentkou 5. ročníku Všeobecného lékařství, které bylo vždy jejím cílem a jiný obor ani nezvažovala. Na fakultě působí jako členka Studentské komory Akademického senátu LF MU a stala se fakultní tváří v letošní uchazečské kampani MUNICHALLENGE.

3. 2. 2023

"Jít na medicínu je pro spoustu lidí sen a ani u mě tomu nebylo jinak. Vyznat se v něčem tak komplexním jako je lidské tělo a být schopen z toho vyvozovat závěry, které mohou zachránit život? Nebo tak v případě chirurga činit dokonce vlastníma rukama? Boží. A tak se není čemu divit, že medicína každoročně přitahuje tisíce zájemců, i když se nikdo netajíme tím, že studium není vůbec jednoduché.

Když jsem se před lety rozhodla, že na medicínu chci, přišlo mi to chvílemi jako nedosažitelný cíl - vždyť přece přes přijímačky projde jen každý osmý! Ale kousla jsem se, ponořila se do učení a během přípravy, která mě překvapivě bavila, jsem si vlastně ověřila, že přírodní vědy jsou pro mě opravdu to pravé.

Na medicínu totiž nejsou vyžadovány univerzální TSP, ale oborové testy s biologií, chemií a fyzikou. Takže znalosti získané během učení na přijímačky využijete i během samotného studia - a to beru dodnes jako velké plus. Současní uchazeči navíc mají také tu výhodu, že mohou využít celou řadu bonifikací a možností prominutí přijímací zkoušky. Fakulta tedy ocení nejen váš jednorázový výkon, ale také vynaložené úsilí během celé střední školy.

První roky na medicíně nebyly vůbec snadné. Dodnes vlastně nerozumím tomu, jak to kvantum znalostí vyžadovaných na anatomii, fyziologii nebo biochemii dokázala moje hlava pobrat. Motivací mi však byla blížící se praktická výuka ve fakultních nemocnicích, na kterou jsem se neskutečně těšila. Přístup k praxi dnes přicházejícím medikům velmi urychluje nově vzniklé SIMU. Unikátní simulační centrum, které naše fakulta nabízí, jim totiž umožní nahlédnout do praxe již od prváku.

Všeobecné lékařství vždy bylo mým cílem a jiný obor jsem ani nezvažovala.

Medicína však zdaleka není tím jediným, co naše fakulta nabízí a existuje spousta oborů, prostřednictvím kterých můžete lidem pomáhat. Ať už se stanete zubními lékaři, fyzioterapeuty, radiologickými asistenty nebo třeba tak potřebnými zdravotními sestrami, věřte mi, že vděčné pacienty si najdete vždycky.

Lékařská fakulta není snadná a občas říkám, že s ní mám tak trochu love-hate relationship. Ale neměnila bych. Takže pokud vás zdravotnictví a touha pomáhat lidem skutečně láká, pojďte k nám. Věřím, že nebudete litovat!"

Vaše Klára