Hrozí vysoké riziko nedostatku zdravotnických profesí, říká děkan Martin Repko

Asociace děkanů lékařských fakult České republiky, které předsedá děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D., vyjadřuje znepokojení nad současným vývojem diskuze o novele Zákoníku práce. Poukazují na tři zásadní rizika pro kvalitu vzdělávání, které budou mít negativní dopad na všechny zdravotnické profese vzhledem k předpokládanému vývoji v příštích 10-20 letech. Považují za zcela nepřijatelné, aby byly v této situaci LF jakkoli znevýhodňovány. Jejich výkonnost v produkci nových lékařů a dalších zdravotníků naopak musí narůstat, jinak by nebylo možné udržet současnou kvalitu zdravotní péče v ČR.

12. 10. 2023

Prohlášení děkanů lékařských fakult k aktuální situaci a k rizikům budoucího vývoje ve výchově mladých lékařů a dalších zdravotnických profesí

Asociace děkanů lékařských fakult České republiky vyjadřuje znepokojení nad současným vývojem diskuze o novele Zákoníku práce. Spatřujeme tato zásadní rizika pro kvalitu vzdělávání budoucích lékařů:

1. Nedostatky ve financování vysokého školství. V posledních dvou letech nedošlo k nárůstu financování univerzit tak, aby to alespoň zmírnilo vliv vysoké inflace. Reálně tedy příjmy univerzit klesají.
  2. Dopady současné turbulentní situace mezi mladými lékaři. Děkani lékařských fakult (LF) jednoznačně podporují mladé lékaře v kritice novely zákoníku práce, která staví zdravotnické pracovníky do výrazně horší pozice, oproti jiným profesím pracujícím ve směnném provozu. Bohužel některé návrhy, jak situaci ve směnném provozu řešit, přímo ohrožují výuku budoucích lékařů tím, že by oddělily léčebnou činnost a výuku od sebe. Praktická výuka mediků a dalších zdravotnických profesí však nemůže probíhat odloučeně od reálné diagnostické a léčebné praxe ve fakultních nemocnicích (FN) a v dalších zdravotnických zařízeních (ZZ). Naopak, dobrým lékařem se student medicíny stane jen tak, že se v maximální míře účastní reálné zdravotnické činnosti přímo u pacientů ZZ. Výuku a léčebnou praxi tedy nelze v žádném případě oddělovat. Ředitelé FN a děkani LF musí v současné situaci postupovat společně a hledat taková řešení, která zajistí zdravotnickou péči a výuku studentů v souběhu.
  3. Rozvírající se nůžky ve mzdách mezi lékařskými fakultami a zdravotnickými zařízeními. Aby LF mohly plnit svou roli (tj. vychovávat kvalitní mladé lékaře), musí na nich vyučovat špičkoví a plně erudovaní lékaři. Pokud stát dovolí, aby mzdy na fakultách byly hluboko pod úrovní mezd ve zdravotnictví, bude logickým důsledkem odchod kvalitních lékařů z pozic učitelů do lékařských praxí a tím pokles kvality výuky na LF.

Předpokládaný vývoj v příštích 10-20 letech obnáší vysoké riziko nedostatku zdravotnických profesí. Je tedy zcela nepřijatelné, aby byly v této situaci LF jakkoli znevýhodňovány. Jejich výkonnost v produkci nových lékařů a dalších zdravotníků naopak musí narůstat, jinak by nebylo možné udržet současnou kvalitu zdravotní péče v ČR.

Kontakt pro média:

prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D., předseda Asociace děkanů lékařských fakult repko@med.muni.cz, +420 549 491 301