Hygiena rukou – základní hygienický návyk jako ochrana proti přenosu mnoha infekcí

Myjete či dezinfikujete si ruce správně a ve správný moment? Věnujete této aktivitě dostatek času?

8. 3. 2020

Bez popisku

Čisté ruce jsou ochranou proti přenosu mnoha infekcí. Aktuálně nejčastěji zmiňované je onemocnění novým typem koronaviru SARS CoV – 2 nazvané COVID 19. Patří mezi ně ale také např. žloutenka typu A, bacilární úplavice, virové průjmy, chřipka nebo infekce způsobené bakteriemi odolnými k léčbě antibiotiky. Právě z tohoto důvodu patří mytí i dezinfekce rukou mezi základní hygienické návyky, stejně jako zakrývání úst při kašli a kýchnutí (jinak než dlaní) nebo hygienické zacházení s použitými kapesníky.

Mytí rukou a hygiena rukou obecně (např. používání dezinfekčního prostředku) jsou považovány za jedno z nejúčinnějších protiepidemických opatření. Hodně však záleží na kvalitě provedení. Je to stejné jako s úklidem v domácnosti, čas a péče, kterou tomu věnujeme, přináší uspokojivější výsledky. Ale v domácnosti nám samozřejmě většinou nejde o zdraví. U mytí rukou je to ovšem jinak.

K nákaze chřipkou například postačí jen 2-3 virové částice, které si špinavýma rukama přeneseme do svých úst. V jedné kapénce, která vylétne z našich úst při kýchnutí, jich přitom může být až milion. Rovněž u virového průjmu (laicky – střevní chřipky) jsou to jen desítky virových částic, které vám dokáží velmi nepříjemně zkomplikovat život na několik dalších dnů.

Mytí rukou jako mechanická očista minimalizuje riziko přenosu tím, že snižuje počet mikroorganismů na našich rukou. S pomocí mýdla dochází k uvolnění nečistot, a tedy i nechtěných mikroorganismů z povrchu rukou a s pomocí tekoucí vody k jejich odplavení. Namydlen musí být celý povrch rukou a této činnosti bychom měli věnovat minimálně 30 sekund. Ruce poté důkladně opláchneme pod tekoucí pitnou vodou a osušíme. Na veřejných místech k osušení použijeme nejlépe jednorázový ručník, kterým můžeme také zastavit přívod vody. 

Podívejte se na celé video, jak na správnou techniku mytí rukou. 

Hygienické opatření s vyšší účinností je dezinfekce rukou dezinfekčním přípravkem na ruce na alkoholové bázi s obsahem alkoholu minimálně 60 %. Tato metoda je také preferovaná například ve zdravotnictví pro větší jednoduchost, šetrnost k pokožce rukou, a přitom dostatečnou účinnost. Roztok opět aplikujeme na celý povrch rukou podobnou technikou jako u mytí rukou. Ruce by měly být vlhké aspoň 30 sekund. Poté necháme zaschnout, ruce neotíráme. Lahvičku s dezinfekčním prostředkem také můžeme mít kdykoliv u sebe na rozdíl od tekoucí pitné vody a použít ji v ten správný moment.

Technika mytí a dezinfekce rukou je podobná. V obou případech je potřeba ošetřit celý povrch rukou, nezapomenout na hřbety, palec nebo špičky prstů.

A jaké jsou momenty pro hygienu rukou?
- Před jídlem.
- Po toaletě.
- Po cestě hromadnou dopravou.
- Po příchodu z venku.
- Po použití pomůcek sdílených s neznámými lidmi – nákupní košík, sdílená PC klávesnice nebo myš, atp.
- Po kýchnutí do dlaně.
- Při viditelném znečištění.

Hygiena rukou je na Lékařské fakultě MU tradiční součástí výuky všech budoucí zdravotníků lékařských i nelékařských profesí. Zajišťují ji odborníci z Ústavu ochrany a podpory zdraví (ÚOPZ), jehož zaměřením je mimo jiné výuka studentů v prevenci infekčních a neinfekčních onemocnění hromadného výskytu. ÚOPZ rovněž ve spolupráci se studentskou organizací IFMSA organizuje preventivně vzdělávací akci Den hygieny rukou na LF MU konanou u příležitosti Mezinárodního dne hygieny rukou (5. května), jejímž cílem je mimo jiné i připomenout význam tohoto hygienického návyku v ochraně proti přenosu infekcí v běžném životě.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info