Kampus během Noci vědců obestře tajemství, návštěvníky čeká víc než 60 stanovišť

Tajemno jako základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy, je nosným tématem letošního ročníku Noci vědců, který se uskuteční už v pátek, 6. října. Jako každý rok i letos se do ní zapojí také Lékařská fakulta Masarykovy univerzity.

4. 10. 2023

Už od roku 2005 během Noci vědců po setmění ožívají stovky výzkumných ústavů, vědeckých pracovišť, hvězdáren, univerzit a dalších míst, z nichž mnohá bývají za běžných okolností návštěvníkům zapovězená. Během už tradiční popularizační akce se zvídavým zájemcům otevírají také zákoutí univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích, kde během jednoho večera v roce najdou útočiště i další fakulty a pracoviště Masarykovy univerzity. Krom domovských fakult – lékařské, přírodovědecké a sportovních studií – tak pestrý program rozšíří také fakulty farmaceutická a ekonomická nebo Centrum jazykového vzdělávání.

Lékařskou fakultu bude prezentovat celkem devět plus jedno pracoviště, krom těch kampusových budou moct zájemci vyrazit také do Masarykovy onkologického ústavu, seznámit se skrze tajemné paprsky na Žlutém kopci s historií léčby zářením i současnými technikami radioterapie, radiochirurgie a dozimetrie. Jde o jeden z programů, na který je třeba se předem registrovat, ty další představují exkurze do Simulačního centra, prohlídky Anatomického muzea a workshop biofyzikálního ústavu nazvaný Okem neviděné, uchem neslyšené, který zájemce zasvětí do medicínských zobrazovacích metod.

Chci do Anatomického muzea Chci do Simulačního centra Chci do Masarykova onkologického ústavu Chci do Biofyzikálního ústavu

V prostorech Ústavu veřejného zdraví v budově A21 chystají program naši nutriční terapeuti, kteří zasvětí do tajemství trávícího traktu, v sousední A20 zase Fyziologický ústav připravuje hravý a interaktivní workshop, skrze který budou moct i nejmenší účastníci zjistit, co vše jsme jako lidský druh zdědili z lidské říše. Podstatná část programu však bude probíhat v kampusových koridorech, kde budou k vidění hned dvě stanoviště Ústavu histologie a embryologie zaměřená na výzkum a využití kmenových buněk, ale také stanoviště První neurologické kliniky věnované neurodegenerativním onemocněním. Všechny tři najdete před Biologickým ústavem (B07), kde zájemci poodhalí tajemství nádorové buňky.

V součtu všechna zapojená pracoviště v kampusu během letošní Noci vědců zajistí program na více než šedesáti stanovištích, přičemž kdo bude chtít dát odpočinout unaveným nohám, bude tak moct učinit v aule B22, kde bude od 18:30 probíhat pásmo popularizačních přednášek odborníků z lékařské a přírodovědecké fakulty.

Přednáškové pásmo v B22

• 18:30, Proč vysychají naše řeky a co jim pomůže, Doc. RNDr. Petr Pařil, Ph.D.
  • 19:00, Proč světlušky svítí, Doc. Mgr. PetrTáborský, Ph.D.
  • 19:30, Tajemství nekódujících částí lidského genomu, Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D.
  • 20:00, Daruj (se) - O problematice darování těl pro účely vědy a výzkumu, Doc. MUDr. Marek Joukal, Ph.D.
  • 20:30, Awake: Proč si s pacientem během operace mozku povídáme?, PhDr. Mgr. Milena Košťálová, Ph.D.
  • 21:00, Využití umělé inteligence při diagnostice epilepsie, Petr Nejedlý
  • 21:30, Tajemné zvíře v nás, RNDr. Miriam Fišáková Nývltová, Ph.D.

KOMPLETNÍ PROGRAM NOCI VĚDCŮ.