Když jde o zdraví, pojďme do toho společně

Ve středu 7. června 2023 se v Praze ve STAGES HOTEL Prague konala 3. konference NZIP (Národní zdravotnický informační portál), na které byl všem příznivcům z řad zdravotnických odborníků, pacientských organizací a dalších institucí aktivně či pasivně zapojených do českého zdravotnictví představen aktuální stav portálu nzip.cz a jeho další vize do budoucna

13. 6. 2023

Ohlédnutí za NZIP a vize do budoucna

Po zahájení konference náměstkem ministra zdravotnictví Josefem Pavlovicem se slova ujal koordinátor NZIP Martin Komenda, který ve svém výstupu shrnul úspěchy i limity dosavadního fungování portálu a přiblížil publiku vize a plány do budoucna. Informoval o spuštění 12 nových her v oblasti zdraví a zdravotní gramotnosti, které jsou určené nejen pro děti, ale také pro dospělé. Mimo jiné představil také novou tvář NZIP, sportovní moderátorku Barboru Černoškovou z České televize. „Ve své práci se setkávám s celou řadou lidí. Pokud se jedná o zdraví, reagujeme všichni stejně, proto jsem ráda, že budeme spolupracovat a řekneme všem lidem, kam se obracet,“ okomentovala spolupráci Barbora Černošková.

Po úvodní prezentaci následovala moderovaná diskuze, ve které se svými podněty k NZIP, jeho obsahu a jeho významu pro českou společnost vystoupili koordinátor NZIP Martin Komenda, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek, ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková, náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic a předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Štěpán Svačina. Mezi diskutujícími zazněla témata zdravotní gramotnosti a jak NZIP přispívá ke zvyšování o jejím povědomí sdílením garantovaných informací. Diskuzi moderoval patron NZIP Alexander Hemala.

Druhý blok konference zaměřený na datové zpravodajství a význam komunikace dat otevřel ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek, který zdůraznil, že není cílem pouze data otevřít, ale zpřístupnit je tak, aby byla srozumitelná a použitelná pro laiky a zároveň je poskytnout také jako komplexní otevřená data pro odborníky, a to právě na NZIP.

S bližším popisem komunikační strategie otevřených dat na NZIP cílené na konkrétní skupiny uživatelů navázal koordinátor projektu NZIP Martin Komenda, který mimo to krátce představil také Národní registr reprodukčního zdraví (NRRZ), kterému se následně blíže věnovala odborná analytická garantka Jitka Jírová. K datům z oblasti reprodukčního zdraví se v rámci druhého bloku vyjádřil také profesor Antonín Pařízek, který v rámci otevřených dat poukazoval zejména na nezbytnost zohlednění širšího kontextu při interpretaci dat. Profesor Pařízek na konferenci otevřel také problematiku obezity u českých matek a téma informovaných souhlasů v nemocnicích, jejich etiky a jaké jsou možnosti řešení těchto témat, a sice za přispění NZIP.

Jak si Národní zdravotnický informační portál vede v čase a číslech zúčastněným odprezentoval Vojtěch Bulhart. Národní zdravotnický informační portál doposud navštívilo téměř 5 milionů návštěvníků, měsíční návštěvnost portálu je v posledních měsících okolo 200 tisíc uživatelů. S tématem obsahu portálu a garantovaného zpravodajství navázal Jakub Gregor, který poukázal na význam aktualizace publikovaného obsahu. Na NZIP si v této chvíli můžete přečíst téměř 1800 článků spolu s externími doporučenými zdroji a více než 5500 rejstříkových pojmů s garancí dlouhodobé platnosti.

Významným tématem, které se prolínalo napříč konferencí, byl rozvoj NZIP a růst povědomí o něm za přispění stávajících a potenciálních spoluprací s partnery z různých oblastí, ale se stejnou základní myšlenkou – zlepšovat veřejné zdraví, informovanost a zdravotní gramotnost mezi lidmi.

Ve třetím bloku představila pilíře vzájemné součinnosti NZIP s krajskými hygienickými stanicemi (KHS) Jana Böhmová z kraje Vysočina, která podtrhovala zejména význam informací a informované odborné i laické veřejnosti v oblasti zdraví. Téma informování, a to zejména laické veřejnosti, se následně protnulo s otázkou srozumitelnosti u specificky limitovaných osob, např. osob s mentálním postižením. K této problematice v rámci svého výstupu přispěla Camille Latimier, která návštěvníkům přiblížila spolupráci s NZIP formou překladů odbornějších textů do podoby zjednodušeného jazyka. Aktuálně je tímto způsobem přeloženo 15 článků a další budou na NZIP postupně přibývat.

Ve čtvrtém bloku se slova ujala Iva Hrnčiříková z Masarykova onkologického ústavu (MOÚ), která blíže mluvila o spolupráci NZIP s Informačním a edukačním centrem MOÚ. Ve svém výstupu se podobně jako předchozí řečníci soustředila na význam informovanosti a vzdělanosti pacientů a široké veřejnosti a dopad dostatečné edukace na zdraví populace. Za Státní zdravotní ústav (SZÚ) následně vystoupila vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Marie Nejedlá s příspěvkem věnujícím se mediátorům podpory zdraví, spolupráci s Národním zdravotnickým informačním portálem a představila také komunikační karty pro zvýšení zdravotní gramotnosti a prevence u sociálně vyloučených či znevýhodněných osob. Zkušenosti se spoluprací zejména s dětmi z terénu sdílela Pavla Fáberová.

Významným partnerem, který představil své aktivity, bylo rovněž Národní screeningové centrum (NSC), za které představil cíle Ondřej Májek. Národní zdravotnický informační portál označil klíčového partnera pro propracovanou komunikaci.

Konference se zúčastnilo přibližně 150 návštěvníků, kteří portálu vyjádřili podporu a do diskuze přispěli cennými podněty. NZIP svou činností pomáhá zvyšovat zdravotní gramotnost a poskytuje ověřené informace jak pro odbornou, tak pro laickou veřejnost a za přispění partnerů bude v šíření zdravotnické osvěty pokračovat i nadále.

Zdroj textu: nzip.cz