Lékařská fakulta jde příkladem, jak efektivně pracovat s interními daty

Zástupci LF MU na Open Science Workshop prezentovali své zkušenosti se zpracováním a vizualizací dat z různých informačních systémů na univerzitě.

Nejen na otevřená data, jejich správu a využití v praxi se zaměřil Open Science Workshop, který 14. června 2023 hostila Fakulta sociálních studií. Lékařská fakulta na něm měla hned trojici reprezentantů, kteří více než stovce přítomných představili, jak lze data z interních systémů Masarykovy univerzity efektivně využít v praxi.

23. 6. 2023

Odpolední část programu byla věnována workshopu pod garancí LF MU a ÚVT MU. V úvodní části představil RNDr. Martin Komenda, Ph.D. z Institutu biostatistiky a analýz LF MU motivaci a cíle prakticky orientované části Open Science Workshopu se snahou sdílet zkušenosti a dobrou praxi mezi interdisciplinárními týmy na univerzitě při práci s daty. Vedení LF MU zastupovala prof. PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D., která je na lékařské fakultě proděkankou pro nelékařské studijní programy a informační technologie. Svou prezentaci tak mohla erudovaně zaměřit na důležitost dat z interních systémů univerzity, ať už jde o IS či ekonomicko-správní Inet.

Reálné projekty v podobě konkrétních interaktivních vizualizací a komplexní webové aplikace následně představili Martin Komenda společně s Ing. Jitkou Blažkovou, vedoucí Oddělení projektové podpory LF MU. Ukázky jasně dokumentovaly reálnou potřebu a využití v každodenní praxi, například při výuce nebo při práci na nových projektech. „Na oddělení projektové podpory jsme se v rámci nově vytvořené strategie komunikace snažili vydefinovat ty nejefektivnější komunikační kanály s cílem informovat naše akademiky o relevantních projektových výzvách a předávat jim informace co možná nejvíce individualizovaným způsobem,“ přiblížila motivaci Jitka Blažková. Prvotní myšlenka nakonec vedla ke zrodu webového nástroje podporujícího efektivní vyhledávání relevantních projektových příležitostí: ESPO neboli Effective Search for Project Opportunities. Projekt je v pilotním provozu a bude se dále ve spolupráci s vedením LF MU rozvíjet. „Z pohledu projektové podpory taková aplikace skýtá obrovský potenciál a naznačuje, jak lépe bychom mohli využívat a přenášet data z ISEPu,“ říká Jitka Blažková.