Návštěvníci Festivalu vědy si zkusili zestárnout

Návštěvníci Festivalu vědy si mohli na stanovišti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vyzkoušet, jaké je to být starý.

12. 9. 2023

Docent Beneš, doktorka Beharková a studentky Všeobecného ošetřovatelství Anna Lenfeldová a Natálie Odstrčilová s návštěvníky festivalu a kosmonautem z brněnské hvězdárny.

Ačkoliv se dožíváme stále vyššího věku, statistiky uvádějí, že Češi tráví až čtvrtinu svého života v nemoci doprovázené nějakým typem funkčního onemocnění. Nejrůznější neduhy na člověka přirozeně doléhají se zvyšujícím se věkem a většina seniorů trpí dlouhodobými onemocněními a těžkostmi, které mladý člověk snadno překoná, pro staršího však mohou představovat zásadní překážku a významným způsobem tak ovlivňovat kvalitu života.

„Jaké je to být starý“ si o uplynulém víkendu mohli vyzkoušet návštěvníci Festivalu vědy, konaného v areálu brněnského výstaviště, na stanovišti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Studentky studijního programu Všeobecné ošetřovatelství s doktorkou Natálií Beharkovou z Ústavu zdravotnických věd zvídavé příchozí nastrojili do obleku pro simulaci stárnutí, který navozuje iluzi stáří, umožňuje vžít se do kůže seniorů a pochopit jejich pocity a možné potíže. Pro dokonalou iluzi přednosta Katedry optometrie a ortoptiky, docent Pavel Beneš, prezentoval pomůcky pro simulaci nejrůznějších zrakových postižení, s nimiž se lze (nejen) ve stáří setkat.

„Zájem příchozích byl obrovský, přicházeli za námi všechny věkové kategorie. Mnoho zájemců ocenilo možnost vyzkoušet si sami na sobě, jak obtížné mohou být v pokročilejším věku dnes pro ně zcela přirozené a samozřejmé úkony jako jsou například mytí rukou, manipulace s peněženkou, propiskou nebo chůze a sed. Zajímavá byla pro mnohé příchozí zkušenost simulace poruchy zraku, kterou trpí někdo z jejich okolí. Ceníme si zájmu všech návštěvníků a jsme rádi, že naše aktivita byla kladně hodnocena,“ shodují se naši zástupci, kteří lékařskou fakultu o víkendu na Festivalu vědy prezentovali.

Fronta zájemců o vyzkoušení některé z pomůcek, s nimiž studenti lékařské fakulty přicházejí při výuce do styku, byla prakticky nekončící. Celou oblekovou sadu nebo alespoň některou z jejích částí či speciální brýle si během víkendu vyzkoušely stovky lidí. Několik účastníků festivalu dokonce projevilo zájem předvést simulační model stáří a aktivity s tím spojené na vlastním pracovišti nebo ve škole. Kromě nevšední simulační zkušenosti si návštěvníci našeho stánku odnesli také tzv. I.C.E. kartu neboli seniorskou obálku, která má poskytnout důležité informace v situaci tísně a ohrožení zdraví nebo života.

Festival vědy se letos konal už po jedenadvacáté a během tří dnů na něj zavítalo více než deset tisíc lidí. Lékařská fakulta kromě simulace stárnutí a zrakového postižení v pátek nabídla také interaktivně-osvětový program zajištěný studenty Nutriční terapie a mediky sdruženými v projektu SpoluSafe. Zájemci měli také možnost seznámit se s vybranými projekty fakulty, ať už jde o Juniorskou akademii či kampaň Daruj (se), nebo získat užitečné informace pro potenciální uchazeče o studium.