Světový den diabetu pod taktovkou studentů LF MU

Další ročník světového dne diabetu uspořádali po roční pauze studenti Lékařské fakulty MU v obchodním centru Olympia o víkendu 13. – 14. listopadu 2021. Světový den diabetu se každoročně slaví 14. listopadu a jeho smyslem je zdůraznit prevenci diabetu a upozornit na klíčovou roli zdravého životního stylu.

1. 12. 2021

Právě jeden z dlouhodobých osvětových projektů pro veřejnost studentů medicíny sdružených do mezinárodní organizace IFMSA CZ (International Federation of Medical Students Association) upozorňuje na prevenci civilizačních onemocnění.

Návštěvníci obchodního centra Olympia Brno tak o víkendu 13.-14. listopadu měli při příležitosti Světového dne diabetu možnost dozvědět se o onemocnění diabetem, nechat si změřit glykemii, hladinu cholesterolu, krevní tlak. Díky spolupráci studentů napříč fakultou byli zastoupeni nejen medici, ale i studenti zubního lékařství, kteří se zaměřili na prevenci v orální péči a dentální hygienu. Silné zastoupení měli i studenti nutriční terapie, kteří se zaměřili na zhodnocení BMI či konzultace zařazení vhodných potravin do jídelníčku. Mezi další stanoviště patřilo neopomenutelné samovyšetření prsou a varlat či efektivní hygiena rukou s následnou kontrolou pod UV lampou, pro ty nejmenší návštěvníky Nemocnice pro medvídky. Akčním stanovištěm byla figurína, na které bylo možné trénovat první pomoc.

„Celkem se nám podařilo proškolit přes 70 studentek a studentů LF MU, kteří se během víkendu na 10 stanovištích vystřídali. Výsledky jsme každému účastníkovi řádně vysvětlili a okomentovali. Když jsme narazili u někoho na nepříznivé výsledky, doporučili jsme návštěvu zdravotnického zařízení, aby sám podnikl nezbytné kroky k zachování vlastního zdraví,“ uvádí hlavní organizátorka letošního ročníku, medička Kateřina Dvořáková.

Spoluorganizátorka Nela Pelánková ji doplňuje: „věnovali jsme i několik glukometrů těm, kteří měli výrazně nepříznivé výsledky. Děkujeme všem návštěvníkům, kteří se zastavili u všech, nebo i jen vybraných stanovištích. Jakákoliv prevence má smysl.“

Akci v sobotu dopoledne přišel navštívit a podpořit děkan LF MU prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D. „Velmi vítám tyto aktivity studentů, které vedou ke zvedání obecného povědomí nejen o onemocnění diabetes mellitus, ale věnují se též prevenci dalších onemocnění. A to zejména v této náročné době. Potěšilo mě, s jakou energií se věnovali návštěvníkům a napomáhají tak budování dobrého jména naší lékařské fakulty,“ uvedl prof. Repko.