V Centru léčivých rostlin LF MU natáčela reportáž Česká televize

Reportáž o nekomerční výměně semen mezi botanickými zahradami natáčela v pondělí 3. února v Centru léčivých rostlin LF MU Česká televize.

4. 2. 2020

Centrum léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno dne 3. února přivítalo hosty z České televize, která natáčela reportáž o nekomerční výměně semen mezi botanickými zahradami. Pro zajímavost, během doby natáčení došly požadavky na osivo z kazašské Almaty, švýcarského Fribourgu, rakouského Linze a slovenských Košic.

Podzim a zima jsou v Centru léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity věnovány zpracování sušeného materiálu pro potřeby výuky studentů Lékařské fakulty MU a pracím na Indexu seminum – každoročně vycházejícímu seznamu semenného genetického materiálu, který se v průběhu roku sbírá, suší a dále zpracovává. Aktuální Index seminum obsahuje 777 položek. Tento seznam rozesíláme v rámci nekomerční mezinárodní výměny v tištěné či elektronické podobě dalším botanickým zahradám. Požadavky na genetický materiál z Centra léčivých rostlin přicházejí kromě České republiky například z Německa, Belgie, Itálie či Ruska. Často poptávané jsou položky z rozsáhlé sbírky mákovitých (Papaveraeae), pokřín lékařský (Mandragora officinarum) nebo aromatické rostliny, jako je bedrník anýz (Pimpinella anisum).

Reportáž ke shlédnutí zde (od 6:57).