Vidět anatomické preparáty na vlastní oči, to je oč tu běží

Během letních měsíců na Anatomickém ústavu LF MU probíhají kurzy s více než padesátiletou tradicí pro studenty dánských univerzit. Letos se letní škola konala od 17. do 28. července 2023. Kurz navštívilo 24 studentů a 5 lektorů.

6. 9. 2023

Jednalo se o studenty prvních ročníků těchto univerzit: Københavns Universitet, Aarhus Universitet, Aalborg Universitet a Syddansk Universitet. "Komunikace ohledně organizace neprobíhala přímo s univerzitami, ale zastupovala je společnost IMCC (International Medical Cooperation Committee) se sídlem v Kodani. My jsme byli přímo v kontaktu pouze s jedním z lektorů, Oliverem Hagbardem, který celou akci zajišťoval," říká RNDr. Kateřina Vymazalová, Ph.D. z Anatomického ústavu LF MU.

Studenti pitvali každý všední den dopoledne. Byli rozděleni do skupinek a každá skupinka se soustředila na určitý preparát. Konkrétně se preparovaly dva kadavery (pitva krku, hrudníku a břicha), jedna pánev, tři dolní končetiny a tři horní končetiny. Kromě toho si v prvním týdnu vyžádali přednášku na téma Topografie hlavy a krku (dr. Račanská) a ve druhém týdnu na téma Studium kosterního materiálu se zaměřením na paleopatologii (dr. Vymazalová).

Závěrečný den psali studenti test zaměřený na anatomické krajiny, které preparovali. Dále proběhl týmový kvíz. Na závěr studenti obdrželi diplom a společnou fotografii.

Jeden z lektorů a také hlavní organizátor kurzu, Oliver Hagbard, vyjádřil velkou spokojenost studentů s kurzem. Uvedl, že si kurz velmi užili, hodně se naučili a zažili i hodně zábavy. Byli překvapeni, jak mnoho se byli schopni naučit během krátkého časového úseku a velmi ocenili možnost vidět anatomické preparáty na vlastní oči.

Kromě studia byla pro dánské studenty zorganizována také řízená degustace vína ve Vinařství Žůrek v Žeravicích nebo návštěva Punkevních jeskyní a propasti Macocha.

Studentům organizátoři zajišťovali také ubytování na koleji Vinařská, dopravu autobusem z Prahy a zpět a na příslušné výlety a jízdenky na MHD.