Vítězi krajského kola Logické olympiády v Jihomoravském kraji se stali dva Jakubové a Lubor

​Lékařská fakulta MU je partnerem krajského kola Logické olympiády, jejíž 12. ročník se konal dne 1. 11. 2019. Ve třech kategoriích se utkalo 187 regionálně nejúspěšnějších soutěžících, kteří v nominačním kole obstáli v tvrdé konkurenci 7 817 dětí z celého Jihomoravského kraje.​

4. 11. 2019

Dne 1. 11. 2019 se na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně uskutečnilo krajské kolo již 12. ročníku Logické olympiády pořádané Mensou ČR. Ve třech kategoriích se utkalo 187 regionálně nejúspěšnějších soutěžících, kteří v nominačním kole obstáli v tvrdé konkurenci 7 817 dětí z celého Jihomoravského kraje.

V kategorii A (3.–5. třída základních škol) zvítězil Jakub Pazdera z brněnské ZŠ Křídlovická. První místo mezi žáky druhého stupně základních škol (kategorie B) si vybojoval Jakub Matula z brněnského Gymnázia Terezy Novákové. A konečně Lubor Čech z brněnského Gymnázia tř. Kpt. Jaroše zvítězil v kategorii C (střední školy).

Některé školy měly v brněnském semifinále Logické olympiády již tradičně velmi silné zastoupení, které bylo dáno úspěchy jejich žáků či studentů v nominačním kole. Například z brněnského Gymnázia tř. Kpt. Jaroše se krajského kola zúčastnilo celkem 40 soutěžících, velmi dobře si vedly i brněnská ZŠ Sirotkova (13 soutěžících) a také Gymnázium Matyáše Lercha, Biskupské gymnázium a ZŠ Úvoz (po 10 soutěžících).

Nejúspěšnější semifinalisté z každé kategorie se setkají se svými soupeři ze všech ostatních krajů ČR na celorepublikovém finále soutěže, které se bude konat v pondělí 25. 11. 2019 již tradičně v Míčovně Pražského hradu.

Logickou olympiádu i letos podpořila Nadace The Kellner Family Foundation, škola Open Gate a MŠMT. Krajské kolo Logické olympiády v Brně proběhlo pod záštitou JUDr. Markéty Vaňkové, primátorky statutárního města Brna, a za finanční podpory statutárního města Brna. Krajské kolo dále podpořila města Šlapanice, Vyškov a Znojmo, firmy Solitea Česká republika, a.s. a Thermo Fisher Scientific, dále obecně prospěšná společnost Světýlko a také firma TRIGAN, spol. s.r.o. a Petr Chabičovský. Partnerem krajského kola Logické olympiády je Lékařská fakulta Masarykovy univerzity.

Soutěž Logická olympiáda je založena na logických úlohách, nerozhodují zde naučené znalosti, ale přirozené rozumové schopnosti. Olympiáda si klade za cíl jak odhalovat skryté talenty a pěstovat v žácích samostatné a kreativní myšlení, tak upozorňovat veřejnost na to, že tento typ myšlení je prospěšný celé společnosti a měla by mu být věnována náležitá pozornost.

Mensa je mezinárodní nevládní organizace založená roku 1946 v Oxfordu, která sdružuje lidi s IQ mezi horními dvěma procenty populace. Česká pobočka Mensy existuje od roku 1991 a nyní má přes 5 900 členů. Zabývá se mimo jiné vzděláváním dětí, podporuje rozvoj nadaných dětí po celé republice, organizuje Logickou olympiádu, zřizuje Kluby nadaných dětí, provádí testování IQ veřejnosti, pořádá letní tábory a jiné akce pro děti a jako jediná Mensa na světě zřizuje vlastní Mensa gymnázium – osmileté gymnázium pro nadané studenty.