21. 8. 2023

Podpora bilaterální spolupráce na Lékařské fakultě MU: jeden projekt úspěšně končí, další startuje

Vědci z Farmakologického ústavu LF MU a jejich spolupracovníci z univerzity v norském Bergenu zahájili plodnou spolupráci díky projektu z bilaterální iniciativy EHP a Norských fondů. Projekt, jehož cílem je posílit spolupráci podporou mobility a přenosu znalostí, byl zahájen na podzim roku 2020.

Za hlavního norského partnera prof. Silje Skrede spolupráci popisuje: "Jednoho dne jsem dostala e-mail s návrhem na spolupráci na téma blízké mému srdci: metabolické poruchy vyvolané antipsychotickými léčivy. Přirozeně jsem neodolala, společně jsme vypracovali návrh projektu EHP, který měl pokrýt mou účast, a velmi brzy jsme zahájili pilotní studii. A pak ale udeřil covid." Přes veškerou snahu se dlouho nedařilo zajistit mobilitu a projekt jako by se zastavil. Nicméně, jak česká hlavní řešitelka doc. Jana Rudá pokračuje: "V laboratoři jsme měli 60 potkanů a naše partnerka zkušená v klíčové technice nemohla přijet. Sdíleli jsme tedy několik videí, přečetli si několik protokolů, a nakonec jsme domluvili videohovor přímo ze zvěřince. A díky úsilí nás všech se to podařilo." Během lockdownu bylo odebráno a analyzováno několik stovek vzorků. "Nedokázala jsem si představit, že by tato spolupráce mohla být tak efektivní. Navrhli jsme společně několik výzkumných projektů, máme dlouhodobý publikační plán a plánujeme ho posunout až do oblasti klinického výzkumu, což jsem vždycky chtěla," tvrdí klíčová spolupracovnice na projektu dr. Kateřina Horská (Farmaceutická fakulta MU), která tomuto tématu zasvětila celou svou výzkumnou kariéru.

S pomocí bilaterální iniciativy Fondů EHP a Norska byl zatím publikován jeden přehledový článek, jeden originální byl podán a další bude připraven do konce letošního léta. Probíhají pravidelné mobility Brno - Bergen a opačně a nyní je spolupráce na dalším začátku. Stejnému týmu byl přidělen další bilaterální projekt a tato spolupráce bude rozšířena na další výzkumné týmy v rámci profesní sítě prof. Skrede. "Z navazujícího projektu jsme opravdu nadšeni. V současné době plánujeme další experiment a upřímně doufáme, že tentokrát proběhne vše podle plánu. Hodil by se nám nějaký nerušený čas," usmívá se doc. Rudá.

Rozpočet obou projektů dohromady činí 920 tisíc Kč a náklady pokrývají především mobilitu členů týmu. Zatím navštívilo Bergen pět výzkumníků z MU (z toho tři dvakrát) a prof. Skrede byla třikrát uvítána v Brně. Navazující projekt potrvá do léta 2024.

Projekty Pharmacological reversal of metabolic derrangements induced by antipsychotic treatment in animal models a Pharmacological reversal of metabolic derangements induced by antipsychotic treatment in animal models: intensification of the collaboration jsou financovány z Fondu pro bilaterální vztahy v rámci Fondů EHP a Norska 2014-2021.

Kontakty pro média:

doc. PharmDr. Jana Rudá, Ph.D., Farmakologický ústav LF MU, +420 549 49 4238,
jkucer@med.muni.cz

Ing. Barbora Ježková, Oddělení projektové podpory, +420 549 49 8325, barbora.jezkova@med.muni.cz

Mgr. Václav Tesař, Oddělení pro komunikaci a vnější vztahy LF MU, +420 733 553 215, vaclav.tesar@med.muni.cz

Stáhnout článek .pdf 121 kB
Stáhnout fotky .zip 2 557 kB