Dvě doktorandky uspěly na setkání mladých vědců BIOCEV Regeneration III

Na letošním BIOCEV Regeneration III - Young Scientists Symposium uspěly se svými přednáškami dvě doktorandky z Ústavu histologie a embryologie. Mladé vědkyně jsme požádali, aby nám přiblížili jejich výzkum i zkušenost z konference.

14. 12. 2023

Bez popisku

V listopadu 2023 se dvě doktorandky z Ústavu histologie a embryologie účastnily setkání mladých vědců BIOCEV Regeneration III Young Scientists Symposium. Akce pořádané centrem BIOCEV. Akce je zaměřena na výměnu poznatků v oblasti regenerativní medicíny, tkáňového inženýrství, 3D modelování in vitro, výzkumu organoidů, nových nástrojů a technologií v buněčných kulturách a mnoha dalších. Mladé vědkyně a vědci během 5minutových výstoupení prezentovali svou práci v sekci Pitch talk. Po ní následovala posterová sekce, ve které probíhaly diskuze a bližší představení výzkumných projektů. 

Soňa Kadáková se umístila na prvním, Katarína Čimborová na třetím místě. Obou mladých vědkyň jsme se zeptaly na několik otázek, které by popsaly jejich výzkum.

Bez popisku

katarína čimborová (školitel Aleš Hampl, přednáška Decellularization of lung to yield three-dimensional scaffold for pulmonary tissue engineering)

Čím se váš výzkum zabývá?

Výzkumný projekt, do kterého jsem s mým školitelem Alešem Hamplem z Ústavu histologie a embryologie zapojena, se zaměřuje na vytvoření trojrozměrných plicních modelů in vitro. Pohybujeme se tedy v oblasti tkáňového inženýrství. Z široké škály přístupů, používaných v tkáňovém inženýrství, se zaměřujeme na metodu decelularizace. Je to proces umožňující odstranění buněk z existující plicní tkáně, čímž zachováváme jeho strukturální rámec - extracelulární matrix. Můžeme si ji představi jako biologicky aktivní podpůrnou trojrozměrnou strukturu, zjednodušeně „kostru“, skládající se z kombinace vody, bílkovin a polysacharidů. Přesná rovnováha mezi těmito třemi složkami odráží funkční potřeby tkáně. Po decelularizaci daný nosič recelularizujeme, tedy osidlujeme buňkami našeho zájmu, které mají schopnost přilnout, množit se, přesouvat se a vyvíjet se do potřebných buněčných typů. Díky tomu jsme blíže k vytvoření plicní tkáně, která je podobná původnímu stavu. A ještě jedna důležitá věc. Máme k dispozici lidská, prasečí a myší plíce, díky čemuž je naše portfolio decelularizace široké.

V čem je výzkum přínosný pro společnost?

Decelularizované a recelularizované nosiče mohou sloužit jako fyziologicky relevantní in vitro modely plic. Ty mohou být použity k výrobě hydrogelů či bio-inkových materiálů pro 3D tisk. Zárove nám poskytují hlubší pohled na strukturu a interakci buněk v plicích. To vede k rozšíření znalostí o fenotypu a mechanismech onemocnění, spolu s novými terapeutickými přístupy. Jeden z ambiciózních scénářů je, že takto vytvořená plice by mohla být potenciálně transplantovatelná, podobně jako dárcovská plice, protože architektura cévního systému a dýchacích cest je po výše popsaném procesu zachována a dochází k obnovení jejich funkčnosti.

Na výzkumu spolupracujeme s kolegy na Ústavu histologie a embryologie, dále pak s Centrální proteomickou laboratoří pod vedením Zbyňka Zdráhala a s CEITEC CELLIM.

Bez popisku

SOŇA KADÁKOVÁ (školitelka Dáša Bohačiaková, přednáška Revealing Alzheimer´s Disease Development Mechanisms via iPSC-Derived Cerebral Organoids)

Čím se váš výzkum zabývá?

Ve výzkumné skupině mé školitelky Dáši Bohačiakové na Ústavu histologie a embryologie se snažíme odhalit příčiny vzniku Alzheimerovy choroby. Toto neurodegenerativní onemocnění se projevuje především postupným zhoršováním paměti, myšlení a dalších důležitých funkcí mozku. Nevzniká náhle, ale naopak je důsledkem dlouhodobého a celoživotního hromadění proteinů v mozku (tzv. amyloidní plaky, neurofibrilární svazky). Navzdory mnoha terapeutickým pokusům je Alzheimerova choroba stále nevyléčitelná. Studium onemocnění není jednoduché, protože není možné pacientům odebírat vzorky mozku. Pracujeme proto s kmenovými buňkami, ze kterých vytváříme malé 3D kuličky, tzv. cerebrální organoidy. Ty svou stavbou a složením imitují mozek a mohou být využity jako modely pro studium Alzheimerovy choroby. Hlavním cílem naší práce je odhalit mechanismy vývoje Alzheimerovy choroby pomocí těchto 3D modelů a lépe porozumět, jak vývojové poruchy a změny v neurogenezi přispívají k rozvoji onemocnění. Hypotéza vychází z našeho nedávného článku v časopise Cell Reports, kde jsme také valorizovali náš model organoidů a ukázali, že vytváří specifickou patologii spojenou s Alzheimerovou chorobou.

V čem je výzkum přínosný pro společnost?

Snažíme se identifikovat základní mechanismy vývoje tohoto onemocnění, což je klíčem k včasné diagnostice. Podařilo se nám objevit poruchy v raném vývoji organoidů vytvořených z kmenových buněk pacientů s Alzheimerovou chorobou. Jelikož se v současnosti toto onemocnění u pacienta odhalí až v okamžiku, kdy již došlo k značnému poškození mozku a jeho funkcí, naše poznatky by mohly předvídat a přesněji odhalit toto onemocnění. Na naše dosavadní výsledky bychom chtěli navázat výzkumem, který by odpověděl na otázku, jak k těmto raným poruchám mozku dochází a jak je případně zastavit. Do budoucna by tak naše práce mohla přispět nejen k lepší diagnostice onemocnění, ale také k jeho léčbě.

Na výzkumu spolupracujeme s CEITEC CELLIM, Kateřinou Sheardovou z I. neurologické kliniky FNUSA a také s Lukášem Valihrachem z BIOCEVU.

Více o Biocev regeneration III


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info