Michaela Capandová získala Grant Martiny Roeselové z nadačního fondu IOCB Tech

Doktorandka Michaela Capandová získala v prosinci 2023 Pamětní grant Martiny Roeselové, který finančně podporuje mladé vědkyně a vědce pečující o předškolní děti. Nadační fond IOCB Tech v roce 2024 rozdělí mezi 10 vědkyň a vědců 1,5 milionu korun.

15. 1. 2024

Stipendium ve výši 150 tisíc korun je určeno doktorandům a postdokům, kteří aktivně působí v oboru přírodních věd na univerzitách a neuniverzitních vědeckých pracovištích v České republice, a zároveň pečují o dítě předškolního věku. Finanční podpora slouží k pokrytí nákladů na služby péče o dítě tak, aby vědkyně a vědci mohli skloubit rodičovství a kariéru a věnovat se studiu či výzkumu.

Vědecký projekt, který realizuje Michaela Capandová v rámci studia doktorského studijního programu Biomedicínské vědy pod vedením školitele Aleše Hampla z Ústavu histologie a embryologie (UHE LF MU), je obecně zaměřen na vývoj buněčných elementůbiomateriálů pro inženýring tkání plic. Mladá vědkyně se svým celkovým zaměřením pohybuje na pomezí biomedicínských věd a správy vědeckých dat. Souběžně se studiem totiž působí také na Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity (UVT MU), kde se věnuje implementaci EOSC (European Open Science Cloud) v České republice.

V rámci iniciativy EOSC v České republice vznikne společná platforma pro sdílení, správupřístup k datům a výpočetním zdrojům pro výzkumné účely. Tato společná platforma bude podporovat multidisciplinární výzkumné aktivity a bude zahrnovat širokou škálu vědních oborů a disciplín na celonárodní úrovni. Aktivita přínosná pro celou společnost významně přispěje k dalšímu rozvoji vědy, zejména pak k lepší správě vědeckých dat. Příkladem důležitosti efektivního sdílení dat z nedávné minulosti může být rychlý vývoj vakcíny proti Covidu-19, umožněný mimo jiné právě díky rychlému sdílení vědeckých dat.

Kombinací vědecké práce se snahou implementovat EOSC si Michaela klade za cíl podpořit dobrou praxi v oblasti správy výzkumných dat. Jedním z jejích cílů je posun biomedicínského výzkumu směrem k FAIR (Findable, Accesible, Interoperable, Reusable) principům a aplikování těchto principů na vlastní vědecká data. Její nadšení pro zodpovědnou vědu bylo oceněno ziskem open science grantu ORION.

Ve své činnosti Michaela Capandová úzce spolupracuje s výzkumnými týmy Aleše Hampla a Dáši Bohačiakové z UHE LF MU. Dále spolupracuje s pracovními skupinami pro implementaci EOSC v ČR, především se skupinami Metadata a Materiálové vědy pro implementaci EOSC v ČR, kde působí jako tajemnice.

O grantu Martiny Roeselové

Po úmrtí vědkyně Martiny Roeselové se její kolegové rozhodli založit při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR na její počest vědecké stipendium určené mladým vědkyním a vědcům, kteří se snaží kombinovat náročnou vědeckou práci s co nejlepší péčí o malé děti. Nazvali je Pamětním grantem Martiny Roeselové. První grant byl udělen pro rok 2016 a finančně jej podpořila rodina Martiny Roeselové a řada další soukromých dárců.

Více o letošních laureátkách a laureátech si můžete přečíst zde.