Nebojte se zahraniční stáže - náklady nechejte na nás!

Doktorandi musí během studia absolvovat povinnou 30denní stáž v zahraničí. K pokrytí nákladů spojených s pobytem pomáhá nové fakultní stipendium. Přečtěte si zkušenosti doktorandky Jany Gregorové, která vycestovala do Itálie.

18. 3. 2022

Bez popisku

Jana Gregorová studuje pod vedením školitelky docentky Sabiny Ševčíkové ve studijním programu Fyziologie, patologická fyziologie, lékařská chemie a biochemie. V rozhovoru nám prozradila dojmy ze zahraniční stáže a zkušenosti s čerpáním finančních prostředků.

Před nedávnem jste se vrátila ze stáže na University of Torino v Itálii. Jak pobyt na zahraniční instituci hodnotíte?

Stáž hodnotím velmi pozitivně. Byl to pro mě první pobyt v zahraničí během mého studia. Nebýt toho, že je absolvování zahraniční stáže pro doktorandy povinné, nevím, zda bych se k tomu sama odhodlala. Bylo velmi prospěšné vidět jinou laboratoř, navíc takovou, která je zároveň součástí velké nemocnice. Měla jsem možnost osvojit si a zdokonalit se v několika nových laboratorních metodách a naučila jsem se i zpracovávat přímo vzorky od pacientů.

Jak jste si stáž domlouvala? Byla to Vaše individuální aktivita, nebo Vám někdo pomohl? Byly ve hře i jiné instituce?

Stáž jsem si domlouvala za pomoci mé školitelky docentky Sabiny Ševčíkové, která měla s tímto pracovištěm navázanou dlouhodobou spolupráci. Další instituce ve hře nebyly.

Jak jste řešila financování Vašeho pobytu? Zkoušela jste získat finanční podporu v rámci nějakého mobilitního programu, nebo jste využila jiné možnosti?

Pro financování jsem zvolila nové stipendium LF MU, které bylo vytvořeno speciálně na podporu financování zahraničních stáží doktorandů. Další možnosti financování jsem nevyužila, protože fakultní stipendium pokrylo většinu nákladů spojených s pobytem.

Jak náročné bylo o fakultní stipendium zažádat a získat jej?

Získat fakultní stipendium bylo snadné. Stačilo vyplnit dokumenty, které byly ale potřebné i pro samotnou stáž. Nic dalšího jsem vyplňovat nemusela. Stipendium jsem pak obdržela velmi rychle poté, co bylo panem proděkanem schváleno. Velkou pomocí mi v samotném procesu byl Mgr. Petr Bureš z Oddělení pro vědu a kvalitu. Poradil mi, jaké jsou možnosti financování a co všechno je potřeba zařídit.

Je něco, co byste chtěla vzkázat studentům, kteří plánují pobyt na zahraniční instituci?

Doporučovala bych neváhat a odjet. Já jsem dlouhá léta váhala a nemohla se odhodlat a teď toho trochu lituji. Byla to skvělá zkušenost, na kterou budu ráda vzpomínat.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů v dalším studiu.

informace o zahraničních stážích


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info