Profesor Ophir Klein přednášel o vývoji, obnově a plasticitě ústního a gastrointestinálního epitelu

V září 2022 přednášel na LF MU profesor Ophir Klein přední americký odborník na vývoj zubu, ale i kmenové buňky, vývoj kraniofaciální oblasti a cell signaling.

30. 9. 2022

V září 2022 zavítal na Lékařskou fakultu MU na pozvání Mgr. Jana Křivánka, Ph.D. z Ústavu histologie a embryologie profesor Ophir Klein. Tento přední americký odborník na vývoj zubu, ale i kmenové buňky, vývoj kraniofaciální oblasti a cell signaling působí na University of California v San Franciscu a Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles.

Profesor Klein přednesl na půdě fakulty přednášku na téma Development, renewal and plasticity in oral and gastrointestinal epithelia, ve které přiblížil projekty, na kterých pracuje jeho výzkumný tým. Po přednášce následovala živá diskuse s posluchači.

V rámci své třídenní návštěvy v Brně se profesor Klein v neoficiálním prostředí brněnských divadel, kaváren a muzeí setkal s několika výzkumnými týmy z Lékařské a Přírodovědecké fakulty. Na těchto setkáních byly diskutovány společné projekty a rozšířena již stávající spolupráce s týmem výzkumné skupiny Dental Development and Regeneration, vedeným doktorem Křivánkem a také s týmem vedeným docentkou Marcelou Buchtovou z fakulty přírodovědecké.

Týmy vědců se dohodli na praktických aspektech intenzivního rozvoje výzkumné spolupráce, na projektech zaměřených na vývoj a kontrolu růstu zubu, přípravě společných publikací i na budoucích výměnných pobytech studentů.

Návštěva byla financována z interního rozvojového projektu Masarykovy univerzity na podporu internacionalizace.