"Virtuální dvojče" pro efektivnější imunoterapii rakoviny

V prosinci 2023 byl zahájen mezinárodní projekt CERTAINTY. Konsorcium partnerů z oblasti vědy, průmyslu a zdravotnictví, vedené německým institutem Fraunhofer pro buněčnou terapii a imunologii IZI, usiluje o vytvoření virtuálního dvojčete, které by znamenalo revoluci v léčbě rakoviny. LF MU je jedním z partnerů projektu financovaného EU.

13. 12. 2023

Imunoterapie rakoviny se vedle tradičních metod, jako je chirurgie, radioterapie a chemoterapie, stala klíčovým aspektem lékařské onkologie. Personalizovaná léčba, jako je buněčná terapie CAR-T, nabízí přesné profilování pacientů a přináší významné výhody.

Projekt CERTAINTY zahrnuje shromažďování a zpracování rozsáhlých klinických, zobrazovacích, molekulárních a buněčných dat o jednotlivých pacientech. Spojení těchto údajů do digitální podoby tzv. "virtuálního dvojčete"  umožňuje pravidelnou aktualizaci pomocí různých datových bodů. Analýzou srovnávacích údajů od pacientů s podobnými profily může virtuální dvojče simulovat vývoj onemocnění a posuzovat různé možnosti léčby.

Projekt se zaměřuje na adaptaci konceptů z modelů kardiovaskulárních onemocnění pro vývoj modulů pro pacienty s rakovinou podstupující buněčnou terapii CAR-T. Cílem tohoto pokroku je pomoci lékařům při výběru cílené terapie a optimalizaci používání drahých léků, což v konečném důsledku sníží zátěž zdravotnických systémů.

Virtuální dvojče se ze začátku zaměří na mnohočetný myelom a bude se snažit odrážet jedinečnou patofyziologii pacientů, kteří mají nárok na buněčnou imunoterapii nebo ji podstupují. Důraz je kladen na začlenění molekulárních vzorů do digitální reprezentace. Klíčovými jsou technologie jako zpracování velkých objemů dat, strojové učení a personalizované modely in vitro.

Kromě toho jsou zvažovány socioekonomické faktory ovlivňující průběh onemocnění a budoucí aplikace pro pacienty.

Lékařská fakulta Masarykovy univerzity se svým Centrem excelence CREATIC je hrdým partnerem tohoto projektu, který přispívá k posouzení socioekonomického dopadu modelu a zapojení různých zúčastněných stran, včetně pacientů.

Regina Demlová, ředitelka centra CREATIC, vysvětluje: "V rámci projektu CREATIC je možné se zaměřit na výzkum a vývoj v této oblasti. Budeme koordinovat socioekonomický dopad modelu a pohledy různých zúčastněných stran, včetně pacientů. Do prognostického a prediktivního modelování virtuálních dvojčat se zapojí i odborníci na data science z týmu CREATIC."

Konsorcium "CERTAINTY - virtuální dvojče buněčné imunoterapie pro personalizovanou léčbu rakoviny" financované z prostředků Evropské unie obdrží v příštích 4,5 letech téměř 10 milionů EUR.

Členové konsorcia:
  • Fraunhofer-Gesellschaft, Německo: Fraunhofer IZI (koordinátor projektu), Fraunhofer SCAI, Fraunhofer IMW
  • University of Leipzig Medical Center, Německo
  • Singleron Biotechnologies GmbH, Německo