Výzkumný tým z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno zabodoval v soutěži Vizionáři 2022

Tomáš Reigl, Jakub Pawel Porc, Karol Pál a Jakub Hynšt, Veronika Navrkalová a Karla Plevová z Masarykovy univerzity a Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno spolupracovali s firmou HPST na unikátním diagnostickém nástroji. Jejich inovace je důkazem smysluplné a produktivní spolupráce mezi zdravotnickým, akademickým a privátním sektorem. Zaujala i odbornou porotu soutěže Vizionáři 2022.

15. 12. 2022

Bez popisku

 Výzkumný tým z Lékařské fakulty MU, výzkumného institutu CEITEC MU a Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno ve spolupráci s firmou HPST vyvinul nový diagnostický nástroj LYNX (LYmphoid NeXt-Generation Sequencing), který s využitím sekvenování nové generace umožňuje analyzovat různé typy molekulárních biomarkerů u nejběžnějších typů leukémií a lymfomů, jako je například chronická lymfocytární leukémie nebo difúzní velkobuněčný lymfom. Tento všestranný genomický test využívá nejnovější poznatky z oboru molekulární medicíny a bioinformatiky a představuje důležitý krok pro efektivnější medicínu zaměřenou na jednotlivé pacienty.

LYNX je schopen vyhodnotit široké spektrum klíčových biomarkerů, mezi které patří genové mutace, chromozomové aberace a přestavby antigenních receptorů. Jejich cílená analýza poskytuje důležité informace pro stanovení diagnózy, prognózy nebo predikci odpovědi na léčbu. Tento diagnostický test umožňuje také vyhledání specifických znaků, které mohou sloužit pro individuální monitorování průběhu onemocnění. LYNX může nahradit několik různých rutinních vyšetření, čímž zrychluje a také zlevňuje celý proces diagnostiky genomických markerů u hematoonkologických pacientů.

Oceněný tým vytvořil též bioinformatický nástroj s uživatelským rozhraním, který zdravotnickým pracovníkům významně usnadňuje analýzu laboratorních výsledků. Výsledky analýz jsou zobrazeny pomocí interaktivních grafů a tabulek s možností automatického filtrování. Díky tomu dochází ke zkrácení času potřebného pro vyšetření a učinění diagnostických závěrů.

Spojením nových laboratorních postupů a analytického softwaru vytvořeného na míru vznikl unikátní nástroj určený pro diagnostické i výzkumné laboratoře zaměřené na hematoonkologii. V současné době je LYNX rutinně využíván na Interní hematologické a onkologické klinice FN Brno a zájem o něj projevila i další klinická pracoviště v ČR i v zahraničí. Zároveň je také používán pro účely dalšího biomedicínského výzkumu na Masarykově univerzitě i ve FN Brno, zejména pro sledování klonální evoluce u pacientů s chronickou lymfocytární leukémií.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info