Jídlem ke zdraví. Nutriční terapeuti z Lékařské fakulty MU otevřeli fakultní ambulanci

Nadváha, potravinové alergie, problémy s trávením, cukrovka nebo speciální diety při různých onemocněních. Jak pomocí správné stravy řešit zdravotní obtíže poradí lidem nutriční terapeuti z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Od září otevřeli pro veřejnost první fakultní ambulanci nutriční terapie NutriMUNI. 

2. 9. 2021

Bez popisku

Ta je umístěna v areálu univerzitního kampusu v brněnských Bohunicích. Jedním z cílů ambulance je šířit povědomí o zdravotnické profesi nutričního terapeuta jako důležitého partnera při léčbě nemocí.

„Nabízíme odborné služby vysokoškolsky vzdělaných zdravotnických pracovníků, v tom je zásadní rozdíl oproti mnohým výživovým poradcům, kteří veřejnosti radí se zdravím, a přitom nemusí mít ani víkendový kurz. Naše poradenství je založeno především na aktuálních vědeckých výzkumech a doporučených medicínských postupech. Nechceme pacientům předepisovat žádné jídelníčky, ale naopak je chceme naučit s potravinami pracovat,“ uvedl vedoucí ambulance Martin Krobot z Ústavu veřejného zdraví LF MU.

Čtyřčlenný tým ambulance NutriMUNI tvoří akademičtí pracovníci Ústavu veřejného zdraví LF MU. Přestože jde o fakultní pracoviště, ambulance je otevřena studentům i široké veřejnosti. Je určena pro všechny, kteří hledají pomoc s úpravou svého jídelníčku nebo životního stylu. Zároveň se zařízení zaměřuje na klienty s různými zdravotními obtížemi a diagnózami, jako jsou například onkologická onemocnění, nemoci trávícího traktu, potravinové alergie a řada dalších. Nabízí poradenství také pro děti.

„Ambulance je zároveň místem, kde naši studenti nutriční terapie přijdou do úzkého kontaktu s praxí přímo na fakultě. Díky ambulanci můžeme studentům nutriční terapie nabídnout ještě lepší podmínky pro odborný růst. Ambulance je rovněž příležitostí pro naše zaměstnance rozvíjet svůj obor po výzkumné stránce,“ řekl přednosta Ústavu veřejného zdraví LF MU Michal Koščík.

Ambulance je v Brně výjimečná také dostupností přístroje sloužícího k měření klidového energetického výdeje. „Jedná se o minimální množství energie, které organismus v klidovém stavu vydá pro zajištění funkce všech orgánů, například srdce, plic, mozku, ledvin nebo svalů. Proto je také důležité, aby byl klient při měření v naprostém klidu jak fyzickém, tak i psychickém. Na základě výsledků pak můžeme lépe přizpůsobit množství a složení stravy s ohledem na aktuální zdravotní stav klienta a rychlost jeho metabolismu,“ doplnil Martin Krobot.

Ambulance bude otevřena každý týden od pondělí do čtvrtka, a to po předchozím objednání. Zaměstnanci a studenti MU mají nárok na slevu služeb. Více informací najdete na https://www.med.muni.cz/nutrimuni.

Více o studiu nutriční terapie

Nutriční terapeut je plnohodnotný zdravotnický pracovník s vysokoškolským vzděláním, a to na rozdíl od výživového poradce, kterým se bez ohledu na vzdělání může stát každý. Program Nutriční terapeut lze na LF MU studovat v prezenční bakalářské formě tři roky, případně pokračovat v navazujícím magisterském programu. V průběhu studia si studenti projdou teoretickým základem společným pro všechny zdravotníky, který zahrnuje například anatomii, fyziologii nebo farmakologii. Stěžejní jsou pak předměty týkající se výživy člověka, a to jak výživy v prevenci různých onemocnění, tak výživy léčebné či klinické.

Tisková zpráva ke stažení


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info