Rok 2022 ve vědě a výzkumu

Jaký byl rok 2022 ve vědě a výzkumu na Lékařské fakultě MU? Co nás čeká v roce 2023? Přečtěte si krátké ohlédnutí za uplynulým rokem.

24. 3. 2023

Společně se nám v roce 2022 podařilo dosáhnout mnoha úspěchů:

• 53 podaných AZV projektů

K Agentuře pro zdravotnický výzkum ČR bylo podáno 53 projektových žádostí:

• 32 projektů z pozice LF MU jako hlavního řešitele
    • 21 projektů s LF MU v pozici spoluřešitele
  • 91 milionů pro projekty AZV

Ze soutěže v roce 2022 bylo podpořeno celkem 11 projektů, celkový objem přidělených finančních prostředků činil 90 987 000 Kč.

• Prestižní mezinárodní granty

Fakulta uspěla s projektem Central European Advanced Therapy and Immunotherapy Centre (CREATIC) také ve 2. kole prestižní výzvy Teaming for Excellence programu Horizont Evropa. Grant Evropské komise, doplněný národním spolufinancováním, v celkové výši cca 35 mil. EUR umožní vybudování výzkumného centra pro vývoj buněčných a genových terapií zaměřených na léčbu dětských i dospělých pacientů s vybraným vzácným onemocněním.

Akademici z LF MU se podíleli na řešení několika desítek mezinárodních projektů schémat Horizon Europe, Horizon 2020, NIH, Wellcome Trust, Erasmus+, Interreg aj.

Zuzana Sumbalová Koledová prošla do druhého kola hodnocení grantu ERC Consolidator, kde získala hodnocení „A“ a její projekt bude podpořen po dobu 5 let ze zdrojů MŠMT.

LF MU získala svého prvního zahraničního postdoka v rámci prestižního mezinárodního schématu MSCA Postdoctoral Fellowships. Dorian Goueytes přijede do týmu Milana Brázdila a bude na neurologické úrovni zkoumat proces rozhodování a procesy, které následují po učinění rozhodnutí.

• Projekt COVID-19 INFODEMIE absolutním vítězem cen TA ČR 2022

Projekt COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku se stal absolutním vítězem Cen TA ČR za rok 2022. Institut biostatistiky a analýz LF MU na něm spolupracuje s Fakultou sociálních věd UK a společností Newton Media.

• 7 podpořených projektů GAČR

V roce 2023 bude Grantovou agenturou České republiky podpořeno celkem 7 projektů žadatelů z LF MU.

• 15 projektů Interní grantové agentury LF MU

V rámci soutěže Interní grantové agentury LF MU bylo v roce 2022 podpořeno celkem 15 nových projektů12 ve schématu Start–up grantů, 3 projekty pak ve schématu Accelerate.

• 2 granty Career restart

2 řešitelky z LF MU uspěly ve výzvě Grantové agentury MU Career Restart na podporu návratu k vědecké kariéře po přetržce, způsobené např. rodičovskou dovolenou.

• 80 publikací podpořeno z prostředků Publikačního fondu

Z fondu na podporu excelentních publikací bylo podpořeno 80 publikací prvních či korespondenčních autorů z LF MU, zařazených do Q1 a Q2 kategorie Web of Science za celkem 5 153 000 Kč.

• 595 článků v časopisech s impact faktorem

Bylo publikováno 595 článků v časopisech s impact faktorem:

• 1. decil 76 (13 %)
    • 1. kvartil 144 (24 %)
    • 2. kvartil 205 (35 %)
    • 3.kvartil 74 (12 %)
    • 4. kvartil 96 (16 %)

Do RIV bylo odvedeno 913 výsledků.

*Údaje platné k 23. 3. 2023

• 4 publikace s nejvyšším hodnocením v Modulu 1

4 výsledky autorů z LF MU obdržely nejvyšší možné hodnocení v Modulu 1.

• 2 nové výzkumné skupiny

Na Ústavu lékařské genetiky a genomiky a Fyziologickém ústavu vznikly 2 nové výzkumné skupiny.

Celkem na LF MU působí již 20 výzkumných skupin.

• 17 nových docentů a profesorů

V 9 oborech řízení bylo jmenováno:

• 11nových docentů
    • 6 nových profesorů
  • Interní hodnocení výzkumu a doktorského studia

V roce 2022 proběhlo první interní celofakultní hodnocení výzkumu a doktorského studia.

12 členný ISAB, složený z mezinárodně uznávaných odborníků, na základě hodnocení vydal doporučení pro další strategické směřování fakulty a rozvoj výzkumu a doktorského studia.

• Výsledky aplikovaného výzkumu

• 1 udělený český patent
    • 8 udělených zahraničních patentů
    • 1 uzavřená licenční smlouva
  • Aktivity v rámci sítě SPARK

• 13 vzdělávacích webinářů SPARK Europe Webinar Series
    • 2 Joint Mentoring Events
  • Úspěchy a ocenění

I letos získali vědkyně a vědci z LF MU mnoho ocenění a zaznamenali významné úspěchy ve své výzkumné činnosti.

Výčet vašich úspěchů by vydal na několik stránek, proto si více můžete přečíst zde

• Komunikujeme vědu

Máme nové video propagující vědu a výzkum na LF MU.

• Co nás čeká v roce 2023?

Máme před sebou mnoho nových milníků a zajímavých výzev. Jednou z největších bude v září zahájení realizace projektu CREATIC (výzva Teaming for Excellence z programu Horizon Europe)

Děkujeme za vaši neúnavnou práci a těšíme se na spolupráci a to, co nám přinese rok 2023.