Kurzy základů vědecké práce v roce 2022

Akademie věd České republiky pořádá i v roce 2022 pro studenty doktorských studijních programů Kurzy základů vědecké práce.

5. 1. 2022

Cílem kurzu je seznámit doktorandy se základními principy vědecké práce a prezentace jejich výsledků. Systematická příprava pro vědeckou práci vede ke zkvalitňování výzkumu a vývoje a k posílení konkurenceschopnosti ČR.

OBSAHOVÁ NÁPLŇ KURZU

• Etika vědecké práce, Bioetika
  • Obecné zásady vědeckého sdělení, typy prezentace, poster, technika prezentace, technika psaní
  • Psané dokumenty, standardní, popularizační články, knihy, praktická cvičení
  • Publikování v časopise z hlediska editorské praxe
  • Základy rétoriky a technika mluveného projevu
  • Psaní a hodnocení vědecké práce
  • Duševní vlastnictví a jeho komercializace
  • Financování výzkumu, grantový systém v EU
  • Grantový systém v praxi
  • Základy počítačové bezpečnosti
  • Informační technologie
  • Moderní informační zdroje pro výzkum
  • Jak optimálně využít statistiky při zpracování dat
  • Angličtina ve vědecké práci, nejčastější chyby
  • Tvořivost a systémové myšlení ve vědě
  • Time management
  • Pracovní zatížení a úloha stresu
  • Plagiátorství, Rozbor a zhodnocení vybraných článků a abstraktů
  • Transfer technologií

Kurz trvá týden, je zdarma a pro frekventanty je zajištěno malé občerstvení (káva, čaj, minerálka po celý den – v případě, že kurz proběhne prezenční formou).

Vzhledem k epidemiologické situaci proběhne únorový a březnový kurz on-line formou přes MS Teams.

Termíny konání kurzu v roce 2022 jsou:

• 21.2. – 25.2. – kurz proběhne on-line formou
  • 21.3. – 25.3. – kurz proběhne on-line formou
  • 23.5. – 27.5.
  • 19.9. – 23.9.
  • 21.11. – 25.11.

Studenti DSP, kteří se kurzu již zúčastnili, byli velmi spokojeni a jeho absolvování doporučují.

Veškeré informace o obsahové náplni kurzu, místě konání a přihlášky najdete na webových stránkách Akademie věd http://www.avcrbrno.cz/kurz-zakladu-vedecke-prace/

Absolvování kurzu je po doložení Certifikátu o absolvování na Oddělení pro kvalifikační rozvoj LF MU uznáváno jako jeden z pěti povinných kurzů společného základu pro studenty doktorského studia na LF MU.