Safe RUN – Poběž pro zdraví!

Běžci 5. října na brněnském Špilberku podpoří onkogynekologické pacientky.

14. 9. 2023

Medicínsky fialové září, zabarvené na znamení boje proti gynekologickým nádorům, se letos ještě o několik dnů protáhne. První říjnový čtvrtek se totiž pod hlavičkou každoročně připomínaného World GO Day neboli Světového dne onkogynekologických diagnóz v Brně na Špilberku uskuteční benefiční běh Safe RUN. Jeho smyslem je užít si odpoledne plné sportu a zábavy, ale především v rámci prevence vyjádřit podporu pacientkám, které se potýkají s nádorovým onemocněním děložního čípku, vaječníků nebo dělohy.

„Připravujeme stanoviště s osvětovými aktivitami zaměřenými na prevenci onkologických onemocnění. Na místě si však bude možné například nechat vyšetřit i znaménka nebo se anonymně otestovat na pohlavně přenosné choroby,“ říká za organizátory Martin Bartoš, student Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a národní koordinátor projektu SpoluSafe zaměřeného na zvýšení informovanosti o viru HPV.

Běhat se bude ve dvou kategoriích – RELAX a PROFI. Zatímco první představuje odpočinkový běh hradem a jeho okolím, druhá je závodem smíšených tříčlenných štafet pro sportovní nadšence. Do obou z kategorií je nicméně potřeba se registrovat; pro každého z registrovaných běžců mají organizátoři připravený malý dárek. Startovné je dobrovolné, podpořeny z něho budou organizátorské projekty. Vedle SpoluSafe jsou mezi nimi medici z IFMSA, projekt Říjen narůžovo, Nadační fond Proni nebo pacientské organizace Fxck Cancer, Nebýt na to sama, Společně k úsměvuEndo Talks CZ.

„Rádi bychom v Brně započali tradici a pravidelně se tak připojili k celosvětově probíhající kampani. Formu běhu jsme vybrali, abychom taktéž přiměli veřejnost k zvýšenému pohybu. Sportu a prevence přeci není nikdy dost,“ dodává Martin Bartoš.

Podrobnosti o programu a aktivitách organizátorů lze nalézt na webu Safe RUN nebo na Facebooku.