23. 5. 2023

Etika on run – Běžci už popáté podpoří lidi s Downovým syndromem

Zčásti sportovní aktivita, zčásti happening, především však běžecký závod, který nezná poražených, jen vítěze. V sobotu, 27. května, se v areálu Univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích uskuteční pátý ročník charitativního běhu Etika on run – živý seminář tolerance, úcty a respektu k ostatním. Zvou na něj Ústav lékařské etiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a spolek Úsměvy.

Nápad podpořit děti s Downovým syndromem akcí, která by myšlenkově navázala na světový den této vrozené chromozomální anomálie, pravidelně připomínaný 21. března, se zrodil před více než pěti lety. Realizován byl poprvé v prosinci 2018 díky dobrovolníkům z Ústavu lékařské etiky LF MU a spolku Úsměvy, který lidem s Downovým syndromem pomáhá dlouhodobě. Přestože jeden ročník se kvůli koronavirové pandemii uskutečnil pouze virtuálně a jeden byl vynechán zcela, podařilo se už organizátorům na dobrovolném startovném vybrat více než čtvrt milionu korun.

Letošní běh se uskuteční v sobotu 27. května s podtitulem sdíleným se Světovým dnem Downova syndromu „S námi, ne pro nás“. „Vyjadřuje rovnost příležitostí a rovného přístupu pro všechny, včetně lidí s Downovým syndromem,“ vysvětluje hlavní organizátorka Etika on run, Martina Novotná z Ústavu lékařské etiky LF MU. Nakonec, na jednotě všech zúčastněných je od počátku postaven i formát běhu.

Také letos se poběží v kategoriích Profi (běh na 4 km), Relax (běh na 800 m) a Superstar, v níž na trať vybíhají týmy vedené kapitány s Downovým syndromem. Z pandemických ročníků navíc organizátoři navázali na formát virtuálního běhu a zapojit se tak lze i na dálku. „Stačí uběhnout čtyři kilometry na libovolné trase a poslat nám pak snímek obrazovky například z chytrého telefonu nebo hodinek,“ říká Novotná s tím, že pro nejrychlejší běžce jsou připraveny odměny, a odkazuje na webové stránky Etika on run, kde je třeba se registrovat.

Ty, kteří se zapojí osobně v areálu Univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích, čeká navíc doprovodný program v podobě kulturních vystoupení, sportovních ukázek nebo fyzioterapeutické a nutriční poradny. „Etika on run upozorňuje na pestrost a různorodost naší společnosti a na možnost obohacení se o různé úhly pohledu na svět při vzájemném setkávání. Chceme lidi spojovat a Etika on run je důkazem, že se tak může dít přirozeně, zábavně, s humorem a nadhledem,“ uzavírá Novotná.

Více informací a registrace: https://www.med.muni.cz/etika-life/etika-on-run 

Stáhnout článek .pdf 133 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info