Brno Ph.D. Talent je finanční podpora, ale i motivace, shodují se oceněné vědkyně

Ocenění Brno Ph.D. Talent letos získaly i dvě mladé vědkyně z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Obě doktorandky se shodují, že jde o významnou motivaci k tomu posouvat svůj výzkum vpřed.

25. 3. 2024

Ocenění Brno Ph.D. Talent se letos udílelo už potřinácté. Získalo jej pětadvacet mladých vědců z brněnských univerzit, z nichž hned patnáct jich studuje na Masarykově univerzitě. Mezi nimi také Mgr. Ema Huščavová a MDDr. Haneen Tuaima z lékařské fakulty. V půli března jim brněnská primátorka Markéta Vaňková nejen gratulovala, na slavnostní ceremonii jim předala také stipendijní šek ve výši 330 tisíc korun. „Brno se dlouhodobě snaží profilovat jako město vědy, výzkumu a inovací. Program Ph.D. Talent od počátku významně pomohl řadě mladých vědců v začátku jejich profesní kariéry. Těší mě, že se ukazuje, že jde o velmi dobře vynaložené peníze,“ uvedla při vyhlášení oceněných primátorka.

„Stipendium mi poskytuje prostředky a finanční podporu nezbytnou nejen k tomu, abych mohla sledovat své akademické cíle a plně se věnovat svému projektu, ale také k navázání kontaktů s brněnskou vědeckou komunitou. Kromě toho věřím, že je skvělým důkazem významu a relevance mého výzkumného tématu,“ říká Haneen Tuaima, která se na Ústavu histologie a embryologie coby členka Výzkumné skupiny Jana Křivánka věnuje výzkumu mikroprostředí kmenových buněk.

Že ocenění nemá jen finanční rozměr, jakkoliv je pro budoucí práci vědkyň důležité, přitakává také Ema Huščavová. Ta působí na Ústavu patologické fyziologie v rámci Výzkumné skupiny Michala Masaříka a pod vedením Ing. Tomáše Vičara, Ph.D. pracuje na charakterizaci mechanických vlastností nádorových buněk. „Kromě finanční podpory jde i o jistou formu uznání,“ přidává se Ema Huščavová. „Motivuje mě to k dalšímu růstu a zlepšování svých schopností, jak v rámci mého projektu, tak i v jiných oblastech vědy a výzkumu.“

Počet aspirantů na zisk Brno Ph.D. Talent v poslední době každoročně výrazně přesahuje stovku studentů, celkový počet oceněných se od roku 2009, kdy se konal první ročník, blíží třem stům. „Chtěla bych povzbudit všechny začínající doktorandy, aby neváhali a přihlásili se do soutěže. Samotná účast byla dobrou zkušeností v psaní a prezentovaní návrhu vlastního projektu,“ říká Ema Huščavová. I v tomto s ní druhá z letošních oceněných souzní: „Jde o skvělou investici do budoucnosti. Samotný proces podání přihlášky poskytuje vhled do toho, jak svůj projekt popsat vědcům a odborníkům mimo vaši výzkumnou oblast, což je cenná dovednost. Proto bych ostatním vřele doporučila, ať se do soutěže přihlásí, i kdyby někdo váhal.“