
Naše úspěchy

Cílem Proof of Concept projektu, jehož hlavním řešitelem je RNDr. Jan Balvan, Ph.D. z Ústavu patologické fyziologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a který byl v letošním roce podpořen v rámci programu TA ČR GAMA 2, je vývoj robustní metody umožňující automatickou detekci a rozlišení podtypů buněčné smrti na základě jejich fázové dynamiky zachycené pomocí holografické mikroskopie. Tato metoda má vysoký potenciál pro testování cytotoxicity a biokompatibility při vývoji nových léčiv a materiálů. Rozhovor s doktorem Balvanem zde.

Analýza epidemických situací
V roce 2020 byl v rámci programu TA ČR GAMA 2 podpořen Proof of Concept projekt prof. RNDr. Ladislava Duška, Ph.D. z Institutu biostatistiky a analýz s názvem Online platforma pro monitoring, analýzu a management epidemických situací v reálném čase. Výstupem je webová aplikace Monitoring, analýza a management epidemických situací (MAMES, https://mames.iba.muni.cz). Široké veřejnosti umožňuje v reálném čase modelovat vývoj epidemie COVID-19 a reaguje tak na aktuální potřebu rychlé dostupnosti adekvátních informací souvisejících s šířením onemocnění.

Vývoj onkologických léčiv
Intenzivně probíhá program vývoje onkologických léčiv na základě know-how spoluvytvořeného LF MU na základě licenční smlouvy se společností Artios Pharma Ltd. Výzkum je zaměřen na inhibici nukleáz patentovanými sloučeninami, které vznikly v laboratořích vědeckých týmů doc. Kamila Parucha a doc. Lumíra Krejčího z Přírodovědecké a Lékařské fakulty MU. Společnost Artios Pharma Ltd. v roce 2020 oznámila tříletou výzkumnou spolupráci se společností Merck KGaA s cílem objevit a vyvinout několik nových léků na rakovinu.

Hodnocení vlivu stresové zátěže
Pod vedením prof. MUDr. Julie Dobrovolné, Ph.D. vznikla nová spin-off společnost MU s názvem Entrant s.r.o., zaměřená na hodnocení vlivu stresové zátěže na člověka v různých situacích, zejména v oborech, kde hraje stresová zátěž klíčovou roli. Vznikající přístroj může v budoucnu pomoci vojákům, pilotům a astronautům. Technologie získala podporu kosmického inkubátoru ESA.BIC Brno.

In vitro systém pro preklinické testování embryotoxicity
V rámci realizace projektu TA ČR GAMA 2 Proof of Concept PharmDr. Zuzany Holubcové, Ph.D. s názvem MUNI-BLAST bude vyvinut a testován in-vitro systém na bázi 3D struktur připomínajících lidská embrya ve stádiu blastocysty (tzv. blastoidy), který má potenciál eliminovat falešně negativní výsledky a nutnost využití velkého množství laboratorních zvířat.

Nová biotechnologie pro výrobu mléka
Technologie tvorby mléka v organoidech mléčné žlázy bude ověřena a upscalována v rámci projektu Proof of Concept Mgr. Zuzany Koledové, Ph.D. z Ústavu histologie a emryologie Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity. Projekt MUNI-MILK byl podpořen z programu TA ČR GAMA 2. Technologie cílí na nový, rozvíjející se trh potravin vytvořených pomocí biotechnologií.

💡 Výsledky v roce 2022:
- udělení patentu AU „Substituted aminothiazoles as inhibitors of nucleases“
- udělení patentu US „4-(1H-imidazol-5-yl)-1H-pyrrolo[2,3-b]pyridines for use in the treatment of leukaemias, lymphomas and solid tumors“
- udělení patentu KR „(4-(1H-imidazol-5-yl)-1H-pyrrolo[2,3-b]pyridines for use in the treatment of leukaemias, lymphomas and solid tumo
- udělení patentu CA „4-(1H-imidazol-5-yl)-1H-pyrrolo[2,3-b]pyridines for use in the treatment of leukaemias, lymphomas and solid tumors“
- udělení patentu JP „(Substituted propanamides as inhibitors of nucleases)
- udělení patentu US „Substituted propanamides as inhibitors of nucleases“
- udělení patentu CZ „Způsob přípravy konjugátů s řízenou rychlostí uvolňování léčiva s nosiči protinádorového léčiva na bázi selektivně oxidovaných polysacharidů“
- udělení patentu EP „4—(1h— imidazol— 5— yl) -1h-pyrrolo [2, 3-b] pyridines for use in the treatment of leukaemias, lymphomas and solid tumors“
- udělení patentu JP „(4-(1H-imidazol-5-yl)-1H-pyrrolo[2,3-b]pyridines for use in the treatment of leukaemias, lymphomas and slid tumors)
Všechny aktivity v této oblasti byly realizovány za podpory Centra transferu technologií a znalostí MU.
Kontakt
Ing. Karolína Kašparová
manažerka pro transfer technologií – Oddělení pro vědu a kvalitu
telefon: | 549 49 3782 |
---|---|
e‑mail: |
Photo by Júnior Ferreira on Unsplash, Photo by CHUTTERSNAP on Unsplash, Photo by National Cancer Institute on Unsplash, Photo by Kristopher Allison on Unsplash, Photo by Clay Banks on Unsplash