Laboratoře analýzy mikrobiomu - ušní, nasální a orální bakteriom

Logo poskytovatele
Logo poskytovatele

Varování

Publikace nespadá pod Lékařskou fakultu, ale pod Přírodovědeckou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ Petra KLVAŇOVÁ Eva BARTOŠ Michal URÍK Milan MARINČÁK VRANKOVÁ Zuzana HORNÍK Pavel BRENEROVÁ Petra BODOKYOVÁ Lenka HOLOCHOVÁ Pavla VRZALOVÁ Jana BÖHM Jan BARTOŇ Vojtěch RŮŽIČKOVÁ Petra KLÁNOVÁ Jana

Rok publikování 2023
Druh Konferenční abstrakty
Fakulta / Pracoviště MU

Přírodovědecká fakulta

Citace
Popis Výzkumná činnost centra RECETOX je podporována nejmodernější výzkumnou infrastrukturou, která je částečně centralizovaná do samostatných jednotek, tzv. core facilit. Výzkumná infrastruktura funguje na principu „open access“, v rámci kterého poskytuje své kapacity interním i externím uživatelům z akademické i průmyslové sféry. Součástí našich Centrálních laboratoří je také core facilita Laboratoře analýzy mikrobiomu, ve které se zabýváme analýzou mikrobiomu humánních, animálních i environmentálních vzorků, a to s využitím moderních metod sekvenování nové generace. Kromě vlastní analýzy vzorků, nabízíme i pomoc s designem metagenomických studií, vyhodnocením a interpretací sekvenačních dat. Lidský mikrobiom, neboli soubor genetické informace mikrobioty, je specifický pro lokalitu, ze které pochází. V orofaciální oblasti je dosud nejvíce prostudován orální mikrobiom, v době pandemie Covid-19 se významně více studií začalo věnovat mikrobiomu nasálnímu a nasopharyngeálnímu. Mezi mikrobiomem dutiny ústní a nosní a mikrobiomem ucha mohou být specifické vztahy, kdy dochází k vzájemnému ovlivnění, především pak u malých dětí. Mikrobiom ucha, nejen vnějšího ale i středního, je předmětem zájmu našeho výzkumu u pacientů s akutní nebo s chronickou otitis media.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info