Co dělat, když jste obětí sexuálního obtěžování
S některou z forem sexuálního obtěžování má zkušenost až 78 % studujících. Z různých důvodů je často obtížné se aktivně bránit – sexuální útok oběť často překvapí a paralyzuje. Pokud je navíc oběť v podřízené pozici nebo v situaci závislosti (například u zkoušky), má větší obavu se ozvat. Další možnou bariérou může být strach oběti z toho, že bude nařčená z „přecitlivělosti“.
Co dělat, když jste obětí sexuálního obtěžování?
Pokud se stane, že jste se stali obětí sexuálního obtěžování a chcete situaci řešit:
Pokud je to možné, řekněte NE . Často je obtížné vyjádřit svůj nesouhlas, zvláště pokud existuje nerovnováha sil. Pokud tedy neřeknete ne, nelze to automaticky chápat jako souhlas. Je užitečné dát druhému najevo, že vaše hranice byly překročeny, ale pokud to nedokážete, neobviňujte se. Není vaší povinností bránit se; je povinností každého nedopustit se sexuálního zneužití.
Sbírejte důkazy. Uchovejte například korespondenci s pachatelem či pachatelkou. Uchovávání důkazů může být klíčové, pokud se rozhodnete situaci nahlásit nebo hledat právní pomoc.
Vaše pocity jsou legitimní. Každý máme hranice jinde. To, co někomu může připadat jako vtip, může být pro někoho nepříjemné nebo zraňující. Vy si určujete hranice toho, co je vám příjemné a co ne.
Nejste na to sami. Sexuální obtěžování je extrémní zátěží pro naši psychiku. Na univerzitě i mimo ni jsou lidé, kteří vám pomohou tuto zkušenost zpracovat. Můžete se obrátit na někoho blízkého nebo vyhledat odbornou pomoc.
Není to vaše chyba. To, že má někdo ponižující nebo sexistické poznámky, dělá vám nevhodné návrhy nebo vás fyzicky napadne, není nikdy vaše chyba. Zodpovědnost leží vždy na člověku, který dané věci dělá.
Rozhodnutí, zda situaci nahlásit nebo ne, je zcela na vás. Každý člověk má právo zvolit si, jakým způsobem chce se svou zkušeností naložit, a nikdo vás nemůže nutit k tomu, abyste udělali něco, co je vám nepříjemné. Důležité je, abyste se cítili v bezpečí a mohli si vybrat cestu, která vám nejvíce vyhovuje.
Tento text vznikl ve spolupráci se sdružením Konsent , které odhaluje mýty o sexu a sexuálním násilí. Všechny použité textové zdroje naleznete zde .
Další informační zdroje
Projekt BSAFE
Cílem projektu BSAFE je předcházet všem formám genderově podmíněného násilí řešením jeho základních příčin a chránit a podporovat oběti tohoto násilí.
O projektu
Informace ke stažení