Informace o projektu
Role biomolekulárních kondenzátů v diferenciaci zárodečných buněk rostlin

Informace

Projekt nespadá pod Lékařskou fakultu, ale pod Středoevropský technologický institut. Oficiální stránka projektu je na webu muni.cz.
Kód projektu
GX23-07969X
Období řešení
1/2023 - 12/2027
Investor / Programový rámec / typ projektu
Grantová agentura ČR
Fakulta / Pracoviště MU
Středoevropský technologický institut

Biomolekulární kondenzáty reprezentují nový typ buněčných organel, které koncentrují proteiny a nukleové kyseliny. Nejsou ohraničené membránou a drží pomocí multivalentních vazeb, čímž vykazují vlastnosti fázové separace. Biomolekulární kondenzáty byly implikovány v řadě buněčných procesů a seznam jejich funkcí se neustále rozrůstá. P-tělíska jsou cytoplasmatické kondenzáty jež regulují translaci a zprostředkovávají skladování a degradaci RNA. Není ale jasné, jak jsou tyto zdánlivě opačné funkce regulovány. Ukázali jsme, že P-tělíska jsou důležitá pro vývoj zárodečných buněk rostlin. Zjistili jsme, že u huseníčku dochází v průběhu meiózy ke změnám v jejich kompozici a funkci. Toto je unikátní systém, který nám umožňuje studovat, jak P-tělíska fungují a jak jsou regulována. V tomto projektu spojíme kvantitativní mikroskopii s genomikou ke studiu funkce P-tělísek v rostlinné meióze. Tím získáme fundamentální poznatky o regulaci genové exprese v zárodečné dráze rostlin, a navrhované metodické přístupy významně přispějí ke studiu biomolekulárních kondenzátů u rostlin.

Cíle udržitelného rozvoje

Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.

Cíl udržitelného rozvoje č.  2 – Konec hladu

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info