Vývoj ex-vivo buněčných modelů pro adenokarcinom pankreatu: markery a cíle pro precizní medicínu
- Kód projektu
- NU23-08-00241
- Období řešení
- 5/2023 - 12/2026
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Ministerstvo zdravotnictví ČR
- Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2020 - 2026
- Podprogram 1 - standardní
- Fakulta / Pracoviště MU
- Lékařská fakulta
- Spolupracující organizace
-
Fakultní nemocnice Brno
Projekt umožní vývoj personalizovaných buněčných modelů pro precizní, vysoce individualizovanou medicínu nádorových onemocnění pankreatu. Na základě funkčních vlastností izolovaných nádorových buněk specifických pro jednotlivé pacienty, a jejich schopnosti vytvářet trojrozměrné struktury in vitro napodobující původní stavbu tumoru, bude možné modelovat růst tumoru, plasticitu nádorových buněk i odpověď na léčbu a korelaci s klíčovými klinickými parametry. Odhalením individuálních biologických vlastností duktálního adenokarcinomu pankreatu projekt zároveň umožní hlubší pochopení patofyziologie a metabolismu karcinomu pankreatu na molekulární úrovni. Významným výstupem projektu je vznik standardizované biobanky detailně charakterizovaných buněčných linií dostupných pro další národní i mezinárodní výzkum.
kultivaci v podmínkách bude možná přesnější predikce vývoje onemocnění i odpovědi na léčbu. Algoritmus na bázi umělé inteligence umožní vybrat klíčové biologické nebo klinické parametry s potenciálem začlenění do diansotických postupů. Vznik biobanky pacientských kryoarchivovaných PDAC linií, který je jedním z výstupů projektu, poskytne navíc unikátní výzkumnou platformu se značným potenciálem pro budoucí využití i nad rámec tohoto projektu.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.