Rok 2023 ve vědě a výzkumu

Přečtěte si krátké ohlédnutí za tím, co se nám v roce 2023 ve vědě a výzkumu podařilo.

1. 2. 2024

Společně se nám v roce 2023 podařilo dosáhnout mnoha úspěchů:

• 250 podaných projektových žádostí

Fakulta podala celkem 250 nových projektových žádostí.

Byla zahájena realizace 102 nových projektů interních, národních i mezinárodních schémat.

• 58 podaných AZV projektů

K Agentuře pro zdravotnický výzkum ČR bylo podáno 58 projektových žádostí:

• 35 projektů z pozice LF MU jako hlavního řešitele
    • 23 projektů s LF MU v pozici spoluřešitele
  • 69 milionů pro projekty AZV

Agenturou pro zdravotnický výzkum ČR bylo podpořeno 11 projektů. Celkový objem přidělených finančních prostředků činil 68 788 000 Kč.

• 8 projektů z pozice LF MU jako hlavního řešitele
    • 3 projekty s LF MU v pozici spoluřešitele
  • Prestižní mezinárodní granty

Zahájili jsme realizaci projektu Central European Advanced Therapy and Immunotherapy Centre (CREATIC), podpořeného ve výzvě Teaming for Excellence programu Horizont Evropa. Grant Evropské komise, doplněný národním spolufinancováním, v celkové výši cca 35 mil. EUR, umožní vybudování výzkumného centra pro vývoj buněčných a genových terapií zaměřených na léčbu dětských i dospělých pacientů s vybraným vzácným onemocněním.

Akademici z LF MU se podíleli na řešení několika desítek mezinárodních projektů schémat Horizon Europe, Horizon 2020, NIH, Wellcome Trust, Erasmus+, Interreg aj.

• 7 podpořených projektů GAČR

V roce 2023 bude Grantovou agenturou České republiky podpořeno celkem 7 projektů žadatelů z LF MU.

• 4 s LF MU v pozici hlavního řešitele
    • 3 s LF MU v pozici spoluřešitele.
  • 17 projektů Interní grantové agentury LF MU

V rámci soutěže Interní grantové agentury LF MU bylo v roce 2023 podpořeno celkem 17 nových projektů:

• 12 ve schématu Start–up
    • 2 ve schématu Accelerate
    • 2 ve schématu Postdoc
    • 1 ve schématu Juniorní výzkumná skupina
  • 1 grant Career restart

Tereza Váňová z LF MU uspěla ve výzvě Grantové agentury MU Career Restart na podporu návratu k vědecké kariéře po přetržce, způsobené např. rodičovskou dovolenou.

• 68 publikací podpořeno z prostředků Publikačního fondu

Z fondu na podporu excelentních publikací bylo podpořeno 68 publikací prvních či korespondenčních autorů z LF MU, zařazených do Q1 a Q2 kategorie Web of Science za celkem 4 800 000 Kč.

• 565 článků v časopisech s impact faktorem

Bylo publikováno 565 článků v časopisech s impact faktorem:

• 1. decil 96 (17 %)
    • 1. kvartil 100 (18 %)
    • 2. kvartil 208 (37 %)
    • 3. kvartil 85 (15 %)
    • 4. kvartil 76 (13 %)

*Údaje platné k 31. 3. 2024

• 3 publikace s nejvyšším hodnocením v Modulu 1

3 výsledky autorů z LF MU obdržely nejvyšší možné hodnocení v Modulu 1.

• 7 nových výzkumných skupin

Na Ústavu lékařské genetiky a genomiky, Ústavu histologie a embryologie, Biologickém ústavu, Anatomickém ústavu a I. neurologické klinice vzniklo 7 nových výzkumných skupin.

Celkem na LF MU působí již 26 výzkumných skupin.

• 12 nových docentů a profesorů

V 8 oborech řízení bylo jmenováno:

• 9 nových docentů
    • 3 noví profesoři
  • 41 nových absolventů Ph.D.

V 10 doktorských studijních programech své studium úspěšně ukončilo 41 doktorandů.

• Založení spin-off společnosti MilkyWay be Well

V dubnu byla založena první spin-off společnost LF MU MilkyWay be Well

Díky spolupráci manželů Bořilových s Ústavem lékařské psychologie a psychosomatiky vznikají eHealth nástroje, které cílí na zlepšování duševního zdraví v pracovním prostředí a prevenci psychických onemocnění. Tato aplikace získala čestné uznání v Czech DIGI@MED Award.

Tým výzkumníků ze stejného ústavu rovněž vyvinul aplikaci na podporu duševního zdraví onkologických pacientů MOUMindCare.

• Výsledky aplikovaného výzkumu

• Aktivity v rámci sítě SPARK

• 8 vzdělávacích webinářů SPARK Europe Webinar Series
    • nový předmět pro doktorandy shrnující komplexní znalosti spojené s inovacemi v medicíně
    • 4 Joint Mentoring Events
  • HR AWARD

Po 2 letech od získání ocenění HR Excellence in Research Award (HR Award) proběhlo sebehodnocení formou tzv. Internal Review a revize Akčního plánu. Evropská komise ocenila důkladnou a systematickou implementaci a zavádění personální strategie LF MU.

Akční plán HR Award obsahuje nyní 99 unikátních opatření pro léta 2021 – 2026. Po jeho revizi přibyly 3 nové oblasti – Projekt Bezpečná fakulta, Podpora společenské angažovanosti fakultyrealizace výstupů mezinárodního hodnocení vědy a doktorského studia

• 55 dokončených opatření
    • 44 opatření v realizaci
  • Úspěchy a ocenění

I letos získali vědkyně a vědci z LF MU mnoho ocenění a zaznamenali významné úspěchy ve své výzkumné činnosti.

Výčet vašich úspěchů by vydal na několik stránek, proto si více můžete přečíst zde

• Co nás čeká v roce 2024?

Máme před sebou mnoho nových milníků a zajímavých výzev. Mimo jiné se těšíme i na realizaci historicky prvního mezinárodního grantu ERC Proof of Concept, který v lednu 2024 získal Adam Williamson z ICRC LF MU a FNUSA.

Děkujeme za vaši neúnavnou práci a těšíme se na spolupráci a to, co nám přinese rok 2024.