FAQ a Průvodce pro prváky

Často kladené dotazy (FAQ)

1. Na jaké programy LF MU si můžu podat přihlášku?

Magisterské studijní programy

  • Všeobecné lékařství
  • Zubní lékařství
  • Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví - Embryolog

Bakalářské studijní programy

  • Dentální hygiena
  • Fyzioterapie
  • Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví
  • Nutriční terapie
  • Optika a optometrie
  • Ortoptika
  • Radiologický asistent
  • Zdravotnické záchranářství
  • Všeobecná sestra
  • Porodní asistentka

Navazující magisterské programy

  • Fyzioterapie
  • Intenzivní péče (i v kombinované formě)
  • Nutriční specialista
  • Optometrie
  • Veřejné zdravotnictví (jen kombinovaná forma)

Podrobnější informace o studijních programech najdete v sekci Uchazeči.

2. Jak si podám elektronickou přihlášku na LF MU?

Přihlášky na Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity se podávají elektronicky. Papírová forma přihlášky nebude akceptována!

Na internetových stránkách Přihláška ke studiu MU zvolíte „Založit přihlášku“, vyberte typ, formu studia, fakultu a potvrdíte tlačítkem „Vyhledat“. Z nabízených možností zvolíte požadovaný program. Pokud chcete přihlášku podat, klikněte na „Založit“. Budete ještě vyzváni k doplnění informací, potvrzení e-mailové adresy a k potvrzení podání přihlášky. Až po potvrzení je přihláška úspěšně podána.

Své podané přihlášky můžete editovat/upravovat opět na stránkách Přihláška ke studiu MU pod odkazem „Moje přihlášky“.

3. Jak zaplatím elektronickou přihlášku na LF MU?

Na internetových stránkách Přihláška ke studiu MU zvolíte „Moje přihlášky“. Kromě jiných důležitých informací zde najdete odkaz „Zaplatit přihlášku“, který Vás přesměruje do Obchodního centra, kde výběr potvrdíte odkazem „Objednat“. Po vyplnění informací přihlášku elektronicky zaplatíte.

4. Chci studovat program XY, jaké předměty budu muset absolvovat a kdy/kde bude probíhat výuka?

Všechny důležité informace jako struktura fakulty, seznam vyučujících, Studijní a zkušební řád Masarykovy univerzity, důležité termíny v rámci semestru a předměty vyučované v jednotlivých programech najdete ve studijních katalozích na stránkách Lékařské fakulty (Studijní katalogy). Aktuální podrobnosti o místě výuky, rozvrhu, způsobu ukončení, cílů předmětu a další informace budou postupně aktualizovány pro každý semestr a k nalezení v informačním systému Katalog předmětů.

5. Jak se dozvím, kdy a kam se mám dostavit na přijímačky?

Všechny potřebné informace o konání přijímacích zkoušek Vám budou doručeny v pozvánce. Kromě toho je možné se přihlásit na stránkách Přihláška ke studiu MU do své přihlášky a tam pod odkazem „Informace k přijímacímu řízení“ najít informace o čase a místě konání přijímací zkoušky. Zároveň tam je ve formátu pdf vložena pozvánka, která Vám byla v běhu přijímacího řízení 2019/2020 poslána poštou.

6. Bydlím jinde než na trvalé adrese / nebyla mi doručená pozvánka k přijímací zkoušce, můžu se i tak dostavit?

Samozřejmě, k přijímacím zkouškám je potřeba si přinést pozvánku s číslem své přihlášky (pokud máte založeno více přihlášek, potřebujete to číslo, pod kterým jste pozván(a) k přijímací zkoušce). Tyto informace jsou dostupné na stránkách Přihláška ke studiu MU, kde po přihlášení se do své přihlášky pod odkazem „Informace k přijímacímu řízení“ jsou informace o čase a místě konání přijímací zkoušky. Zároveň tam je ve formátu pdf vložena pozvánka, která Vám byla poslána i poštou, kterou si můžete vytisknout a vzít s sebou na zkoušku.

7. Podal(a) jsem si přihlášku na dva programy, ale pozvánka mi přišla jenom jedna, proč?

Pokud máte založeno více přihlášek na magisterské nebo bakalářské programy, přijímací zkoušku píšete jenom jednou a teda i pozvánka k přijímací zkoušce je doručena jenom jedna. Získaný počet bodů je platný pro všechny založené přihlášky. Přijímací zkoušky píšete pod číslem přihlášky, s kterým Vám přišla pozvánka. Pokud máte přihlášku jak na magisterské, tak na bakalářské programy, píšete přijímací zkoušku dvakrát, pro magisterské programy zvlášť (pod jedním číslem přihlášky) a pro bakalářské zvlášť (pod druhým číslem přihlášky). Pozvánku s číslem přihlášky, pod kterým píšete přijímací zkoušku, najdete ve formátu .pdf po přihlášení do Moje přihlášky.

8. Kdy a kam mám přinést kopii maturitního vysvědčení?

Kopii maturitního vysvědčení k přijímacím zkouškám nenoste! Úředně ověřená kopie maturitního vysvědčení (maturita v ČR anebo v SR) anebo její nostrifikaci (zahraniční studia mimo SR) po Vás bude požadována až při zápisu ke studiu.

9. Neodmaturoval(a) jsem v řádném termínu, mám náhradní termín v září, můžu se zúčastnit přijímací zkoušky?

Přijímací zkoušky se sice bez maturitní zkoušky účastnit můžete, ale v případě přijetí je nutné mít složenou maturitní zkoušku k datu zápisu do studia, jinak není zápis ke studiu možný!

10. Nemůžu se zúčastnit přijímací zkoušky v termín kdy jsem pozván, můžu se dostavit v jiný termín?

Ne. Termíny jsou zveřejněny vždy k 1. 11. a tudíž jsou známy s dostatečným předstihem. Po odeslání pozvánky není možná změna termínu, ani se nevypisuje náhradní termín. Jediná výjimka je závažná zdravotní komplikace doložena dokladem od lékaře.

11. Jaké jsou podmínky přijetí bez přijímací zkoušky a kolik studentů se takhle přijme?

Podmínky přijímacího řízení

Oborové testy z biologie, fyziky, chemie anebo somatologie se skládají dle zvoleného studijního programu. Jedna přijímací zkouška se skládá v případě podaných přihlášek na Všeobecné lékařství a Zubní lékařství. Pokud si podáváte přihlášku na Všeobecné či Zubní lékařství a souběžně na některý z bakalářských studijních programů, budete vykonávat přijímací zkoušky dvě. Při podání přihlášek do více bakalářských programů, zveme Vás na jeden termín s kombinací testů tak, aby byly pokryty všechny Vámi vybrané programy.

Podmínky přijímacího řízení

12. Nemůžu se zúčastnit zápisu do studia, bude vypsán náhradní termín?

Náhradní termín zápisu není standardně vypsán, ale můžete být zapsán(a) v zastoupení, tj. může ověřenou plnou mocí zplnomocnit svého zástupce k úkonům spojeným se zápisem do studia.

13. Nebyl(a) jsem přijat(a) z důvodu nedostatečné kapacity / neudělání zkoušky, bude se posunovat hranice?

Standardně se hranice neposouvá, počet přijatých převyšuje kapacitu daného programu/oboru, již dopředu se počítá s tím, že se někteří studenti nezapíšou. V případě zápisu nízkého počtu uchazečů se hranice posunout může, děje se tak automaticky a pak jsou uchazeči v pořadí podle počtu bodů z přijímacích zkoušek, osloveni e-mailem, obdrží rozhodnutí o přijetí. Je bezpředmětné si posílat odvolání. Nutno vyčkat do zápisu.

14. Nebyl(a) jsem přijat(a) z důvodu nedostatečné kapacity / neudělání zkoušky, jak si mám podat odvolání?

Odvolání si nepodávejte, pokud nemáte relevantní důvod! Pokud jste ve výsledkové listině pod čarou, není to důvod na odvolání! Řešením je počkat si, jestli se nebude posunovat hranice (viz bod 13), případně pokud jste nebyl(a) přijat(a) z kapacitních důvodů, můžete si podat přihlášku do programu celoživotního vzdělávání (viz bod 15).

15. Nebyl(a) jsem přijat(a) z důvodu nedostatečné kapacity ale dosáhl jsem minimálního počtu bodů, jaké mám možnosti přijetí?

Máte možnost počkat na posun hranice (viz bod 13), nebo si podat přihlášku na CŽV (viz bod 15).

16. Jaké jsou podmínky přihlášení se k celoživotnímu vzdělávání?

Přihlášku si v termínu od 25. 6. do 10. 8. může podat ten, kdo nebyl přijat z kapacitních důvodů. Do CŽV jsou přijímáni uchazeči, kteří dosáhli nejvíce bodů u přijímací zkoušky, ale nebyli přijati z kapacitních důvodů.

17. Pokud studuji nějaký bakalářský program na LF MU, můžu přestoupit na LF MU na jiný program?

Ne, nemůžete. Přestup jako takový není možný bez podrobení se přijímacích zkouškám. Vždy je nutné si založit e-přihlášku, složit přijímací zkoušku a v případě přijetí je možné požádat o uznání předchozího studia předmětů, pokud od ukončení předmětu neuplynulo více jak tři roky, rozsah a obsah studia musí být porovnatelný atd. viz. Směrnice Lékařské fakulty Masarykovy univerzity č. 3/2018 o Uznávání předmětů na LF MU

18. Studuji Všeobecné lékařství na jiné univerzitě, můžu přestoupit na LF MU? Za jakých podmínek?

Ne. Je nutné založit si e-přihlášku, složit přijímací zkoušku a v případě přijetí viz bod 17.

19. Jsem cizinec, potřebuji doložit znalost češtiny do českého studia?

Ne, není třeba. Na Lékařské fakultě MU nevyžadujeme dokladovat úroveň znalosti českého jazyka, ale doporučujeme znalost na minimální úrovni B2.

20. Nabízí LF MU kurz češtiny pro cizince?

Kurz českého jazyka pořádá Centrum jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity CJV MU. Kurz není zaměřen na konkrétní oblast, ale po jeho absolvování se student dostane na úroveň B2 a je koncipován jako příprava na přijímací zkoušku na univerzitu.

Na kurz se můžete přihlásit na stránkách Obchodního centra MU: Kurz probíhá od 27.1. do 15. 6. 2020. Cena za 1 semestr je 2300 €.

Ubytování po dobu kurzu lze zajistit zde v rámci Správy kolejí a menz, kontakt: ubytovani@skm.muni.cz,

V případě dalších dotazů ohledně kurzu kontaktujte:

Mgr. Eva Trnková
Masarykova univerzita | Centrum jazykového vzdělávání
A: Komenského nám. 2, 602 00 Brno
T: +420 549 493 811
E: eva.trnkova@cjv.muni.cz | W: www.cjv.muni.cz 

 

21. Je možné si zařídit ubytování na kolejích v době přijímacích zkoušek?

Ano, v případě volné ubytovací kapacity, můžete být v době konání přijímacích zkoušek na LF MU ubytování na některé z kolejí. Ubytování je nutné si osobně sjednat přes Správu kolejí a menz MU na e-mailové adrese ubytovani@skm.muni.cz.

Průvodce pro prváky

Blahopřejeme k přijetí a vítáme vás, milé prváky, na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity!

Rádi bychom vám zpříjemnili a usnadnili vstup na půdu vysoké školy. Připravili jsme malého průvodce, abyste se u nás co nejdříve cítili jako doma. Začneme tím, co vás může zajímat, než k nám nastoupíte. Ať už k nám přicházíte z jiných měst a obcí, nebo jen z druhé strany Brna, jsou informace, které se hodí všem. A co nedohledáte tady, dohledáte podrobněji v sekci Studenti (i pro další roky studia), případně rádi poradí na studijním oddělení.

A než se začtete do jednotlivých sekcí, pusťte si první díl podcastu STETOSKOP, ve kterém vám přímo do vašich uší zodpovíme většinu dotazů souvisejících s nástupem do prváku. Také se můžete podívat na níže zveřejněné video s 5 tipy pro studenty prvního ročníku, jak úspěšně projít prvním semestrem.

Průvodce pro prváky aneb když máte nějakou otázku...

Když nevíte, co zařídit před nástupem

  • Zápisem ke studiu se stáváte studenty, ode dne zápisu vám tedy nastávají právní účinky studia.
  • Protože se jako studenti neobejdete bez ISIC karty, takže se po zápisu nechejte vyfotit (podmínka vydání ISIC karty či jiného studentského průkazu) a objednejte si ISIC kartu a co nejrychleji ji zaplaťte. Výroba ISIC karty trvá totiž pár týdnů a začíná až potom, co mají fotku a 180 Kč za vystavení karty. Doporučujeme, aby se vám podařilo zvládnout to do 31. 7. včetně, protože takto bude výrobu ISIC karty požádáno automaticky. Informace o vyzvednutí dostanete zavčas od příslušné studijní referentky, kde si kartu vyzvednete.
  • Když ISIC zaplatíte nebo se necháte vyfotit později, musíte ještě následně požádat svou studijní referentku, aby zadala výrobu karty - postačí přeposlat e-mail vygenerovaný z IS MU o tom, že je objednávka zaplacena; v takovém případě bude ISIC karta připravená k vyzvednutí později.
  • Bankovní účet se vám taky může hodit. Můžete si vybrat z pestré nabídky bank, zkuste dát na něčí doporučení.
  • Doporučujeme udržovat si aktualizované osobní údaje po celou dobu studia v IS. Zejména telefonní číslo, kontaktní adresu a vložení čísla bankovního účtu se může také hodit, vzhledem k pestré nabídce stipendijních programů na LF MU.

Když se nechcete ztratit v informačních systémech na MUNI

  • Na zápisu dostává každý svůj přístup do Informačního systému MU (IS MU), tedy UČO a vygenerované heslo (které v Osobní administrativě můžete změnit). Návod na práci s IS MU máte tady.
  • V ISu najdete užitečné funkce jako je pošta, vyhledávání lidí, studentů, jak se přihlásíte na různé termíny, jak si najdete informace o předmětech a mnohé další.
  • Se stejnými přihlašovacími údaji se dostanete do INETu. Tady doporučujeme zřídit službu SUPO, abyste mohli provádět bezhotovostní platby na MU (kolejné, kredit na tisk/kopírování). Zvolte: Souhlasím a potvrďte.
  • A když potřebujete přehled nejvyužívanějších IT služeb, mrkněte tady

Když chcete mít aktuální informace

  • Všichni na fakultě se snažíme, abyste dostávali vždy správné informace a včas. V úzkém spojení s vámi budou kolegyně ze studijního oddělení, doporučujeme kontrolovat si e-mailovou schránku, ať nepřijdete o důležité informace.
  • Jdeme s dobou, proto nezapomeňte čerpat novinky i z těchto zdrojů:

Když chcete někde bydlet

  • Pokud nemáte v Brně hodnou tetičku, u které můžete bydlet, musíte si poradit. Doporučujeme: nenechávejte otázku ubytování na poslední chvíli!
  • Můžete požádat o kolej prostřednictvím portálu ISKAm, v případě kapacitních limitů dostanete kolej přidělenou. Důležité dokumenty k ubytování na kolejích najdete tady. Rezervace kolejí bude otevřena od druhé poloviny srpna 2020 a skončí vyčerpáním ubytovacích kapacit. Elektronicky schválíte ubytovací smlouvu a musíte uhradit rezervační kauci ve výši 2.000 Kč do 10 dnů od provedení rezervace.
  • Správa kolejí a menz nabízí k ubytování 3 825 lůžek v 11 budovách kolejí v různých částech Brna a různých cenových relacích. Ve všech kolejích je možnost internetového připojení. Na každé koleji je k dispozici prádelna, TV místnost, studovna. Všechny pokoje jsou vybaveny vlastní lednicí. 
  • Koleje nejblíž kampusu jsou koleje Vinařská. Říká se jim "Vinařky".
  • Můžete se domluvit s kamarády na pronájmu bytu. Třeba využijete nabídky bydleni.muni.cz, kam se přihlásíte pomocí UČO na a mrkněte se na nabídku bytů. Anebo na Facebooku existuje několik skupin, kde zadáte svůj inzerát, nebo koukněte na nabídku volných míst. Nabídky na ubytování najdete i po přihlášení na nástěnce v IS (po rozkliknutí odkazu zvolte záložku Všechny).
  • Řešíte otázku, zda bydlet na kolejích nebo ve sdíleném bytě? Výše nájmu místa v bytě i na kolejích zaplatíte podobné ceny. Všechno má své radosti i strasti. Záleží, zda preferujete větší soukromí, více kontaktů, vzdálenost od školy… Uvidíte, že to tak těžké nebude. Pro prváky z větší dálky doporučujeme pro začátek koleje, ale záleží, na co si kdo z vás troufne.
  • Co ještě vzít v potaz? Na kolejích třeba nemusíte řešit opravu pračky, protékající toalety, to, že neteče teplá voda. Některé drobné opravy majitelé bytu neřeší a musíte řešit ve vlastním čase a na vlastní náklady. 

Když nechcete chodit pěšky

  • Až do 26. narozenin máte nárok na zvýhodněné jízdné v rámci Brna (MHD Brno) a mimo MHD slevu 75 % při prokázání s ISIC kartou. Platnost karty se prodlužuje přelepkou pro získání papírové předplatní jízdenky (my tady říkáme "šalinkarta"). Doporučujeme však zařídit si elektronickou šalinkartu na internetovém portále, kde zaregistrujete svůj účet, zvolíte si svůj nosič (buď bezkontaktní bankovní kartu, anebo anonymní kartu na podkladně DPMB za 99 Kč), potom ověříte osobní údaje, status studenta pomocí ISIC a můžete online koupit jízdenku ve svém účtu. Více informací najdete tady. Výhodou elektronické šalinkarty je fakt, že se na přepážce DPMB s platným ISIC stavíte jenom jednou a potom už si prodlužujete platnost přes internet po celou dobu aktivního studia. 
  • Nejlepší je pořídit si roční šalinkartu (roční jízdenku, na druhy jízdného mrkněte tady) na zóny 100+101 a nemusíte řešit, kdy vám propadne měsíční či čtvrtletní kupón. Za roční studentské jízdné v těchto zónách zaplatíte 2 375 Kč. 
  • Budovy lékařské fakulty se nachází na Komenského náměstí a v Univerzitním kampusu Bohunice (kampus), kde probíhá už téměř veškerá výuka.
  • Na Komenského náměstí (a taky odtud) se dostanete tramvají (brněnsky "šalinou") č. 4, trolejbusem č. 38 a 39, a pak tu máme noční rozjezdy, brněnskou vychvalovanou specialitku, č. N93 a N99. N jako noční 😊 Anebo se projdete o zastávku zpět na Českou, a to je hotová křižovatka šalin, trolejbusů a rozjezdů.
  • Do kampusu se dostanete trolejbusy č. 25 a 37, momentálně během Výlukového jízdního řádu autobusy č. 40, 50, 61, 69 a 82. Rozjezdem N90 a pak speciálním busem E56 – ale to musíte jet z/anebo do Králova pole ("Krpole"), Nádraží.
  • Využívat můžete různé appky pro své mobilní zařízení.
  • Anebo taky můžete hodně chodit pěšky či zvyšovat svou kondičku na kole. 
  • Autem nedoporučujeme do školy jezdit, parkovacích míst v kampusu není moc a ve městě je jich ještě míň (vlastně žádné) a na parkovacích modrých zónách nebo v parkovacích domech se nedoplatíte.
  • Na kampus už je pohodlné se dostat tramvají (šalinou) č. 8 ze zastávky Hlavní nádraží. Už za 15 minut vystupujete u kampusu.

Když máte hlad a chcete se najíst

  • V menzách je také možné platit pomocí karty ISIC, ale peníze musí být vložené do systému Kredit. Vklad můžete provést na libovolné pokladně v menze, případně v systému SUPO  SUPO">povolit převod prostředků ze SUPO a v systému Kredit si převést požadovanou částku.
  • V Kampusu se dá najíst jak v menzách, tak si můžete vybrat z několika restaurací v okolí či z bohaté nabídky ve Food Courtu v Campus Square – přeběhnete přes mostek spojující univerzitní budovy a Campus Square. Je tu i velká prodejna potravin.
  • Na dobré kafíčko a zákusek po zkoušce můžete taky do kavárny Mitte u nemocnice, Starbucks v Campus Square, anebo přímo v kampusu je Kavárna na Lávce, kde se také dá najíst.
  • A jaké menzy v kampusu najdete?
  • Na Komenského náměstí je pak Bufet LF.
  • Anebo si budete muset chystat vydatné svačinky. Mikrovlnky pro ohřev najdete již brzy naproti pokladny Kavárny na Lávce.

Když potřebujete studijní materiály

  • Spoustu knih si lze koupit přímo v kampusu v pavilonu B11 v Lékařském knihkupectví
  • Knihovně univerzitního kampusu (KUK) si můžete materiály a knihy vypůjčit. Je tu takový barevný systém. Zeleně označené si vypůjčíte na celý semestr, modře označené na měsíc a z červeně označených můžete studovat jen v knihovně. 
  • Starší studenti vám pomůžou zorientovat se, které výukové materiály jsou nejvhodnější. A spoustu informací se dozvíte na Prvákovinách. Neváhejte a přihlaste se zde.
  • S výběrem skript vám také pomůžou vyučující předmětů.
  • V Anatomickém muzeu LF MU si můžete pro výuku taky vypůjčit kosti. Ale na to máte ještě čas :)

Když potřebujete najít učebny

  • Usnadnit Ti orientaci může pomoct mobilní aplikace MUNI Buildings (verze pro Android 5 a vyšší dostupná v Google Play, verze pro iOS 10.0 a novější v App Store).
  • Tady máme mapku budov, kde probíhá výuka na LF MU.
  • Na kampusu ti pomůže zapamatovat si číslo budovy a místnosti, kde máš zrovna být. V jednotlivých koridorech uvidíš mapky s označením budov. Pokud je místnost označena 123, pak je v přízemí a pokud 321, pak ve třetím patře. To dá rozum, párkrát kampusem proběhneš a budeš to tu znát jako svoje boty. Pomůže ti orientovat se podle toho, kde je knihovna (B11, přízemí, v tomto pavilonu je i bufet U knihovny), kde je Studijní oddělení (B17, 2. patro). To je nedaleko od nákupního centra Campus Square a naopak na vzdáleném konci od nákupáku je budova F01 (tam je taky bufet Morfo) a Simulační centrum SIMU. Pak už bude orientace hračka.
  • Taky si pojmenujeme koridory. Ten nejblíž nemocnici je "jih", koridor "střed" je ten nejdelší a dojdeš tudy od Auly B22 až do budovy F01 a dále do SIMU. Pokud půjdeš tímto koridorem druhým nadzemním podlažím a dojdeš k pavilonu B10, projdeš tímto pavilonem a dostáváš se do Kavárny na Lávce. Koridor "sever" je až za silnicí a tam najdeš pavilony fakulty přírodovědecké, fakulty sportovních studií a taky CEITEC.

Když potřebujete sestavit rozvrh

  • To vás trošku zklameme, v zásadě si rozvrh nesestavujete, ale pouze si doplníte předměty a aktivity k rozvrhu, který na Studijním oddělení LF MU vytvoří. A to po celou dobu studia v případě, že studujete řádně dle povinného studijního plánu. Nemůžete si totiž kvůli stanovenému systému prerekvizit volit předměty. Pokud ale potřebujete v dalších ročnících něco řešit, pak vždy individuálně se svou studijní referentkou.

  • Jedním z předmětů je sport a angličtina. Je lepší odchodit povinnou sportovní docházku v začátku studia a nenechávat to na třeťák a dál. 
  • Všichni studenti LF MU musí také absolvovat výuku Anglického jazyka v rozsahu 2 hodin cvičení týdně v délce dvou po sobě následujích semestrů. Více informací a vstupní test najdete na tomto odkazu
  • Jako student prezenčního studia (mimo studenty učitelství MŠ na Pedagogické fakultě MU, učitelství pro 1. stupeň ZŠ a studenty FSpS) totiž máte povinnost během bakalářského studia, popř. během dlouhých magisterských studijních programů splnit podmínky pro udělení dvou zápočtů (1 zápočet = 1 kredit) z předmětů tělesné výchovy vypisovaných FSpS pod kódy p9...pro splnění povinné TV.
  • Pokyny k výuce sportu najdete tady.
  • Pokud chcete, můžete využívat i nabídku placeného sportu. Jen pozor, zápočty z těchto předmětů se neuznávají do výuky. Aktuální nabídku nad rámec povinného TV najdete tady.

Když chcete být aktivní

Když se chcete místo učení bavit

  • To vás potěšíme. Studenti lékařské fakulty umí nejen šrotit, ale taky se bavit!
  • Na jaké akce se můžete těšit? Studenti nejvíc doporučují zajít na největší akci, kterou je bezesporu Reprezentační ples. Ten pořádá Spolek mediků a pokud máte organizační talent či kontakty na zajímavé hosty, zapojte se do organizace.
  • Seznámit se a bavit se můžete taky na Medickém půlení, Medickém scelení, Kytarovačkách, Appendixu nebo zajděte na Studenský majáles.
  • V kampusu se můžete potkat neformálně i s vedením fakulty na Grilování děkanů (podzimní akce) či na Campus Day (jarní akce, letos se kvůli pandemii nekonala).
  • Vybrat si můžete taky z různých kurzů, filmovek, deskovek...
  • Je toho velká spousta! Anebo jděte jen tak na pivo s partou kámošů.

Když si chcete přivydělat

  • Nebudeme vám slibovat, že během studia zvládnete spoustu brigád.
  • Ale pro začátek můžete třeba nabídnout svou výpomoc při akcích pořádaných na půdě univerzity, ať už lékařskou fakultou, nebo na akcích pořádaných rektorátem. Typicky se můžete podílet na pořádání Noci vědců, Prvákoviny, OPEN DAY, Dny otevřených dveří…
  • Mimo finanční odměny obvykle dostanete i tričko nebo další pozornosti.
  • Nabízí se také zajímavá možnost podílet se i na spolupráci s některým z ústavů či kateder naší fakulty. Pokud se vám zalíbí na některém z těchto pracovišť, budete šikovní, může se vám podařit spolupracovat i na některém z mnoha výzkumných projektů fakulty. Mají moooc pěkná stipendia.
  • V Brně se dá z různých pracovních nabídek docela vybrat, tedy záleží, na co si troufnete. 

Když se musíte přihlásit na zkoušku

  • Bez absolvování zkoušek to prostě nepůjde. Příprava a učení na některé zkoušky zaberou hodně času, na jiné trochu míň. Přípravu rozhodně nepodceňujte a doporučujeme si najít studijní parťáky, se kterými to hned půjde všechno líp.
  • Důležité je si zkouškové období dobře rozplánovat a neodkládat učení na poslední chvíli. Starší kolegové upozorňují, že fakt nestačí pár hodin na přípravu na zkoušku. A určitě nechtějte tento model zkoušet aplikovat v prváku. Nemuselo by se vám to vyplatit. Může se stát, že nezvládnete předmět, který je prerekvizitou pro další ročník a do budoucna z toho radost mít nebudete. Pokud jste zvládali na střední nabiflovat se za krátkou dobu, na vysoké to nepodceňujte.
  • Přihlašování na zkoušky probíhá přes IS. Všechno se naučíte v průběhu. Zatím se zkouškami nestresujte a užijte si prázdniny.

Když už vůbec nevíte kudy kam

  • Před samotným zahájením studia se spoooustu triků dozvíte na Prvákovinách, neváhejte s přihlášením!
  • Během studia dokážou poradit vždycky starší studenti, nebojte se oslovit třeba někoho oslovit.
  • Anebo se ptejte své studijní referentky. Ideálně řešte všechno s předstihem, ať něco nepromarníte.
  • Většinou si prváci zakládají třeba facebookové skupiny, kam se můžete přidat.
  • Zkoušky u nás za vás nikdo neudělá, ale jinak na nic nebudete sami!

Když negómete pobrněnsky

  • Může se stát, že zpočátku nebudete rozumět všemu, co od místních můžete zaslechnout. 
  • Hantec, to je místní varieta češtiny používaná v hovorové mluvě v Brně.
  • To, že vás místní budou oslovovat děcka, je naprosto normální. Nejen v Brně, tak nějak na jižní Moravě obecně. Děcka = kamarádi.
  • Pár příkladů uvedeme, zbytek pochytíte za pochodu a případně nakoukněte do některých slovníků, např. hantec.cz či jiné další
    • "ve štatlu" = v městě Brně
    • "jít na jedničku" = jít na pivo
    • "nabagrovat se" = najíst se
    • "nabeton" = určitě
    • "Prigl" = Brněnská přehrada
    • "šalina" = tramvaj (to už jsme měli v lekci Když nechcete chodit pěšky)
    • "šolna" = společenský oblek
  • A pak taky i některé části Brna mají své hantecové pojmenování, třeba z těchto stránek:
    • "Čára" = ulice Česká (křižovatka šalin, trolejbusů a obvyklé místo srazu "pod hodinama na Čáře")
    • "Bastr" = Bystrc
    • "Žabiny" = Žabovřesky
    • "Špilas" = hrad Špilberk
  • Tož "Zdar jak sviňa!" = "Měj se dobře!"

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info