Program D-RA4 Radiologie – zobrazovací metody 5103V052

Informace oborové rady

Profil absolventa oboru (SP) & cíle studia

Cíle studia: Radiologie- zobrazovací metody jsou obor, který zahrnuje lékařské obory radiologie a nukleární medicínu. Vedle diagnostiky pokrývá tento obor i problematiku intervenční radiologie a fyzikálních principů těchto metod, oblast PACSU a problematiku týkající se technické i organizační práce s RTG dokumentací. Nedílnou součástí oboru je i problematika RTG záření. Cílem doktorského studijního programu je prohloubit teoretické základy oboru a aplikovat je při vědeckém řešení konkrétních úkolů v radiologii a nukleární medicíně.

Profil absolventa: odborník v oboru radiologie - zobrazovací metody s užší znalostí radiologie nebo nukleární medicíny a s podrobnými znalostmi speciálních diagnostických, vyšetřovacích či diagnostických postupů dle témat disertační práce.

Absolventi doktorandského studijního programu jsou schopni samostatné vědecké práce, osvojí si dovednosti v nových oborech radiologie a nukleární medicíny. Úspěšné ukončení doktorského studia je dobrým základem pro habilitační řízení.

Vstupní požadavky

Vstupní požadavky pro prezenční formu studia

Ukončení univerzitního vzdělání v oboru medicína nebo přírodovědní vědy se specifikací zaměření, u vybraných teoretických oborů i jiných VŠ (doklad o vysokoškolském studiu – diplom).
Uchazeči jsou přijímáni k doktorskému studiu na základě přijímací zkoušky. Uchazeč si volí jedno ze zveřejněných témat. Součástí přijímacího řízení je uvedení tématu disertační práce. Při zkoušce musí uchazeč prokázat schopnosti pro úspěšné absolvování doktorského studijního programu. U přijímací zkoušky prokáže aktivní znalost alespoň jednoho světového jazyka.

Vstupní požadavky pro kombinovanou formu studia

Ukončení univerzitního vzdělání v oboru medicína nebo přírodovědní vědy se specifikací zaměření, u vybraných teoretických oborů i jiných VŠ (doklad o vysokoškolském studiu – diplom).
Uchazeči jsou přijímáni k doktorskému studiu na základě přijímací zkoušky. Součástí přijímacího řízení je uvedení tématu disertační práce, představení stručné anotace postupu řešení práce a cílů. Očekává se, že se tématem práce kandidát zabývá a s problematikou navrhované práce je teoreticky i prakticky seznámen. Při zkoušce musí uchazeč prokázat schopnosti pro úspěšné absolvování doktorského studijního programu. Při přijímacím pohovoru uvede uchazeč obor a zaměření doktorského studia, téma disertační práce, kterou bude řešit (předloží stručnou anotaci včetně harmonogramu řešení), prezentuje svoje dosavadní výsledky z oblasti tématu práce (publikace, soubor pacientů), jméno školitele (podmínka je, že školitel publikuje v oblasti práce, kterou se chce uchazeč zabývat) a školící pracoviště. U přijímací zkoušky prokáže aktivní znalost alespoň jednoho světového jazyka.

Studijní předměty

  1. Studijní předměty společné:
    Povinné:
    • Anglický jazyk - kód předmětu v IS MU: DSAJz01
    • Analýza klinických dat
    • Získávání vědeckých informací
    Povinně volitelné: Nejméně 2
    • Nové trendy v patologické fyziologii - kód předmětu v IS MU: DSNTz01
    • Získávání vědeckých informací - kód předmětu v IS MU: DSVIz01 (kurz)
    • Uživatel počítačové sítě - kód předmětu v IS MU: DSUP031 (kurz)
    • Rétorika. Kultura mezilidské komunikace - kód předmětu v IS MU: DSREz01 (předmět se v akademickém roce 2018/2019 nevypisuje)
    • Etika biomedicínského výzkumu - kód předmětu v IS MU: DSETz01
    Výuka se uskutečňuje podle jednotného postgraduálního vědeckého studia na odborných pracovištích LF
  2. Studijní předměty povinně volitelné: Nejméně 3
    • Základy PACS a zpracování digitální dokumentace (3D rekonstrukce, virtuální radiologie)
    • Kontrastní látky v radiologických zobrazovacích metodách a ultrazvuku – přehled a nové trendy
    • Základy MR techniky
    • Lékařská a zdravotnická biofyzika
    • Experiment v intervenční radiologii
    • Funkční MR
    • PET-MR
    • Molekulární zobrazování a patologicko-radiologické korelace v onkologii
    • Příprava prezentace v radiologii

Pro studenty doktorského studia budou na Klinice radiologie a nukleární medicíny Lékařské fakulty Masarykovy university organizovány samostatné přednášky a semináře, které se budou týkat aktuální problematiky oboru. Tyto samostatné přednášky budou vedeny renomovanými odborníky v oboru a účast na nich bude povinná.
Studenti doktorského studijního programu povinně absolvují odborné semináře Radiologické společnosti ČLS JEP. Zároveň jim bude umožněna účast na školících akcích, které souvisí s tématem disertace. Z povinných či povinně volitelných studijních předmětů skládá doktorand zkoušky před komisí. Výukové kurzy jsou zakončeny kolokviem. Obsahem státní doktorské zkoušky jsou vědní základy oboru radiologie nebo nukleární medicína se zaměřením na téma disertační práce. Doktorské studium je zakončeno sepsáním disertační práce a její obhajobou.

Další povinnosti

Studenti jsou aktivně zapojováni do pregraduální výuky, přípravy odborných seminářů a vědeckých dní pořádaných pracovištěm, na kterém jejich studium probíhá. K jejich dalším povinnostem patří:

Požadavky na státní doktorskou zkoušku

Obsahem státní doktorské zkoušky jsou vědní základy oboru radiologie nebo nukleární medicíny či radiologická fyziky se zaměřením na téma disertační práce.
Dále prokázání základních znalostí ze statistického zpracování dat a základní znalosti vědecké práce.

Návrh témat prací

Úvod

Odborně diferencovaná příprava v doktorském postgraduálním studiu "Radiologie" je založena především na iniciativě doktorandů a jejich spolupráci a dohodě se školitelem, resp. oborovou radou. Ve všech dílčích ustanoveních, povinnostech a právech doktorandů odkazujeme na studijní a zkušební řád DPS na LF MU 2006/2007 - kreditní systém, 5. verze (internetové stránky LF MU).
Programované oborové přednášky a semináře jsou vodítkem studia, termíny jsou stanovovány přednášejícími, jsou zařazované do studijních plánů doktorandů ve zvolených semestrech studia, a to na základě domluvy se školiteli a jejich souhlasu. Oborově diferencovaná příprava doktorandského studia nemá ráz klasické programované a termínované výuky. Je založena na tématických nabídkách oborové rady (školitele) a volbě doktoranda. Vyhledávání, volba a absolvování nabízených vzdělávacích aktivit je součástí doktorandské přípravy a promítá se do předmětu DPS "Odborná příprava I-VI" (kredity jsou dány příslušnou legislativou).

Odborná příprava

  1. Studium odborné literatury (po domluvě se školitelem) 

  2. Doporučené odborné akce – Informace na sekretariátu RDK halouzkova.jitka@fnbrno.cz 

  3. Odborné stáže na specializovaných pracovištích (na návrh školitele a výběru doktoranda - na základě domluvy s příslušným pracovištěm). K zahraničním stážím je možné využít podpory agentur.

  4. Podíl na výuce studentů (posluchačů LF MU a radiologických laborantů)

  5. Vedení "Přehledu o studiu" ("Portfolio doktoranda") se záznamy o všech absolvovaných studijních aktivitách (dle úvahy a pokynů školitele).

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info